Lajme

Në Cyrih përurohet libri “Albanien-aus der Isolation in eine europäische Zukunft”, i autores austriake, Franziska Tschinderle

Libri përurohet me datën 24 qershor 2022 në orën 20:00 në Fabrika m Wörter – See

Libri “Albanien- aus der Isolation in eine europäische Zukunft”, (Shqipëria, nga izolimi në një të ardhme evropiane) përmban 16 kapituj me tema të ndryshme. Libri ka rreth 240 faqe, ndërsa është botuar nga shtëpia botuese „Czernin Verlag“, njofton albinfo.ch.

Në këtë libër shkrimtarja Tschinderle tregon rrugëtimin e gjatë të Shqipërisë nga izolimi në demokraci të re.

Shkrimtarja dhe gazetarja austriake për gjatë tre vjetëve të fundit, pra që nga viti 2019 ka hulumtuar në çdo cep të Shqipërisë për të grumbulluar materiale të dorës së parë. Në librin e saj ajo ka treguar për terrorin e diktatorit socialist Enver Hoxha dhe përmes reportazheve shpalos histori të jetës së njerëzve të fushave të ndryshme.

Në të njëjtën kohë, Tschinderle një pjesë të librit ia kushton Shqipërisë së sotme, kushteve të punës në Call Center dhe minierave, ndotjes së ambientit, protestave të studentëve, betejës politike mes opozitës së rrënuar dhe kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, përcjell albinfo.ch.

Eventi do të moderohet nga Enver Robelli, ekspert i Evropës Juglindore për gazetën zvicerane Tages-Anzeiger. Robelli udhëton rregullisht në rajon dhe ai do të diskutojë me Tschinderle për zhvillimet aktuale në Shqipëri.

Libri përurohet më 24 qershor 2022, në orën 20:00, në Fabrika m Wörter – See

Adresa: Genossenschaft Ziegel oh Lac Seestrasse 407, 8038 Cyrih

Përurimi organizohet nga libraria “Mille et deux feuilles”.

Franziska Tschinderle është e lindur në Villach, Austri, më 1994, studioi gazetari dhe histori bashkëkohore në Vjenë. Ajo punon si gazetare dhe ka në fokus Evropën Juglindore. Shkrimet e saj nga Kosova, Shqipëria, Serbia dhe vendet e tjera të këtij rajoni botohen në media prestigjioze austriake, gjermane dhe zvicerane. Tshinderle, prej vitesh jeton dhe punon në Tiranë si korrespondente e jashtme e revistës austriake “Profil”.

Libri “Shqipëria – nga izolimi në një të ardhme evropiane” vjen si vazhdimësi e librit „Nëpër Shqipëri” (Unterwegs in Albanien), po ashtu në gjuhën gjermane, të cilën autorja Tschdinderle e kishte botuar në shtator të vitit 2020.

Informatat më të hollësishme mund t’i gjeni në këtë adresë:

https://rotefabrik.ch/de/akteure/konzeptbuero/#/events/18885

 Biletat për të marrë pjesë në këtë event, mund t’i porositni në: [email protected]