Bota

Nga zjarrvënia në studion e animacionit në Japoni, vdesin 33 veta

Të paktën 33 njerëz kanë vdekur dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pasi një burrë i vuri zjarrin një studioje të animacionit në qytetin japonez të Kiotos.

Policia tha se i dyshuari 41-vjeçar hyri në studion e animacionit Kioto të enjten në mëngjes dhe spërkati atë me benzinën përpara se ta ndezë atë.

I dyshuari është arrestuar dhe është dërguar në spital me lëndime.

Kryeministri i Japonisë Shinzo Abe tha se incidenti ishte “tepër i tmerrshëm” dhe ngushëllonte.

Kyoto Animation, i njohur si KyoAni, prodhon filma dhe romane grafike dhe konsiderohet mirë nga tifozët për cilësinë e prodhimeve të saj, shkruan BBC, përcjell Albinfo.ch.