Tematike

Ngjarjet më të mira që ndodhin në Berlin këtë dhjetor

Qoftë muzika, kultura, fitnesi apo tregjet lokale të Krishtlindjeve, këtu janë disa nga ngjarjet më të mira që ndodhin në kryeqytetin gjerman këtë dhjetor, sipas thelocal.de.

Tregjet e Krishtlindjeve – në gjithë qytetin

Nuk mund të flisnim për ngjarjet në Berlin pa përmendur shumëllojshmërinë e mahnitshme të tregjeve të Krishtlindjeve.

Disa nga Weihnachtsmärkte më të njohura në Berlin përfshijnë tregun në “Roten Rathaus”, Pallatin Charlottenburg, Bebelplatz (i cili zakonisht mbahet në Gendarmenmarkt, por këtë vit ai vend është në ndërtim e sipër) dhe në Kishën Përkujtimore Kaiser Wilhelm.

Por duhet të shikoni edhe disa nga tregjet më të vogla lokale.

Për shembull, tregu i rregullt i arteve dhe artizanatit në Wedding’s Leopoldplatz kthehet në një treg Krishtlindjesh dhe zhvillohet çdo të diel para Krishtlindjeve (më 3, 10 dhe 17 dhjetor).

Ka edhe tregje të Krishtlindjeve që mbahen në Berlin-Zehlendorf në stacionin Mexikoplatz S-Bahn, në këto data.

Tregu i Krishtlindjeve Alt-Rixdorf 2023 po zhvillohet gjatë fundjavës 8-10 dhjetor, ku mund të prisni shumë vepra artizanale shtëpiake, dhurata, ushqime dhe pije.

Tregu Afrikan i Dimrit është një tjetër zgjedhje e shkëlqyer për ata që kërkojnë dhurata emocionuese.

Vizitorët mund të shfletojnë artet, zanatet dhe modën nga artistë të rinj në katër kate në Kühlhaus Berlin teksa ka dhe një DJ dhe ushqim.

Ai zhvillohet nga data 2 deri në 3 dhjetor dhe kushton 5 € për të rriturit, ndërsa është falas për fëmijët.

Sesionet e llambadarëve me David Hedderman: më 2 dhjetor

Për një ngjarje muzikore lokale falas, shikoni Sesionet më të fundit të Chandelier.

Të shtunën, më 2 dhjetor, artisti dhe muzikanti David Hedderman, i lindur në Dublin dhe me bazë në Berlin, do të performojë në Tuesday Coworking në Bundesallee 187, 10717 Berlin-Wilmersdorf.

Hedderman do të bashkohet në flaut nga Aidan Floatinghome, ndërsa artistja popullore Sarah Buckley, e cila është nga Cork, do të ofrojë mbështetjen.

Dyert hapen në orën 19:00 dhe eventi fillon në orën 19:30.

Një mbrëmje barok në Schloss Charlottenburg: më 10 dhe 17 dhjetor

Ka shumë opsione koncertesh Advert gjatë dhjetorit në të gjithë Gjermaninë. Por nëse dëshironi ta përjetoni atë në një mjedis mbretëror, atëherë kjo mbrëmje e veçantë barok mund të jetë në rrugën tuaj.

Udhëhequr nga Alexandra Rossmann, Ansambli i Berlinit Residenz do të performojë një shumëllojshmëri pjesësh simpatike, duke përfshirë Koncertin e tastierës së Bach në A Major BWV 1055 dhe arie nga Messiah HWV 56 e Handel.

Festivali Orchester Berlin’s Vier Jahreszeiten (Katër stinët) Vivaldi: më 22 dhjetor

Për ata që kërkojnë një koncert kulturor para Krishtlindjes, Festivali Orchester Berlin po performon Four Seasons nga Vivaldi.

Ngjarja zhvillohet në Französische Friedrichstadtkirche nga ora 20:00 dhe biletat kushtojnë rreth 38 €.

Vrapimi i Vitit të Ri (Silvesterlauf 2023)

Për ata që kërkojnë të sfidojnë veten e tyre, është gara vjetore e Vitit të Ri në Berlin.

Organizuar nga SCC Berlin, ky është një vrapim rreth Teufelsberg në Grunewald, me distanca të ndryshme për të zgjedhur në varësi të moshës dhe aftësisë fizike.

Koha e fillimit varion nga ora 12:00 deri në 13:00, dhe kostot për pjesën e bisedës variojnë midis 10 dhe 28 €.

Nata e Vitit të Ri në Portën e Brandenburgut

Nëse jeni duke kërkuar për një festë me zhurmë, por dëshironi të shmangni fishekzjarret (shpesh të rrezikshme) të lagjes në Berlin, shikoni festën Silvester në Brandenburger Tor.

Prisni fishekzjarre profesionale, kamionë ushqimesh dhe muzikë në eventin që do të mbahet në Pariser Platz.

Biletat kushtojnë 10 € për person dhe funksionojnë nga ora 16:00 deri në 02:00.