Bota

Evakuohet një gjykatë gjermane, shkaku i kërcënimit me bombë

Një gjykatë në qytetin lindor të Potsdamit në Gjermani është evakuuar për shkak të një kërcënimi me bombë që morën, deklaroi policia e atjeshme të premten.

Policia e Brandenburgut tha se është duke e kontrolluar ndërtesën.

Gazeta “Hannoversche Allgemeine Zeitung” raportoi se tri gjykata në qytetet Kiel, Erfurt dhe Magdeburg morën kërcënime me e-mail se në muret e ndërtesave të gjykatave ka bomba, të cila do të shpëthenin, shkruan mediat, përcjell albinfo.ch.

Mediat lokale gjithashtu thanë se gjykata Kiel mori një kërcënim të ngjashëm brenda natës dhe policia po kontrollon ndërtesën me anë të qenve.