Lajme

Një histori e shkurtër e çokollatës në Zvicër

Për shumë njerëz, Zvicra është sinonim i çokollatës. Dhe jo vetëm çokollatë. Pra, si erdhi Zvicra, një vend pa koloni ose kakao, që të dominonte tregun e çokollatave, transmeton albinfo.ch.

Në shekullin e shtatëmbëdhjetë Zvicra kishte pozicion strategjik si një pikë tranziti për mallrat që kalonin nëpër Evropë për të filluar përpunimin e çokollatës.

Gjithçka filloi në kantonin Ticino, i cili ndodhet në kufirin jugor të Zvicrës me Italinë. Çokollata që njohim sot erdhi në ekzistencë, falë një legjioni të pionierëve zviceranë dhe prodhuesve të çokollatave.

Më 1819 u hap fabrika e parë e mekanizuar e çokollatës në qytetin Vevey, e cila qëndron buzë Lac Léman. Fabrika ishte ide e François-Louis Cailler, i cili kishte punuar si nxënës me çokollata italiane në Ticino. Makineria e Cailler filloi të rrëmbejë çokollatën e parë zvicerane të prodhuar në masë.

Shumë të tjerë shpejt ndoqën shembullin e tij dhe s’kaloi shumë, fabrikat e çokollatave kishin dalë në gjithë Zvicrën. Më 1836 familja Sprüngli ngriti një dyqan në Cyrih, i cili më vonë do të bashkohej me fabrikën e Rodolphe Lindt me qendër në Bernë më 1892, baza për markën Lindt të cilën ne e njohim sot.

Por zviceranët nuk po bënin vetëm çokollatë, ata po përtërinin edhe llojet e saj. Në Vevey në 1867, Daniel Peter hapi fabrikën e tij të çokollatave dhe, i shtyrë nga nevoja për të rritur shitjet e tij, ai vendosi të eksperimentojë duke shtuar produktin e tij pluhur qumështi, të bërë nga miku i tij Henri Nestlé. Duke vepruar kështu, ai i dha botës çokollatën e saj të parë të qumështit.

Në vitin 1908, Theodor Tobler, duke punuar nga fabrika e tij në Bernë, hodhi çokollatë qumështi, nougat, bajame dhe mjaltë së bashku dhe e shtypi atë në një formë trekëndëshe, duke i dhënë jetë shiritit famëkeq Toblerone. Shumë besojnë se mali portreti Matterhorn i Zvicrës ishte frymëzimi i Tobler.

Phillippe Suchard, i cili krijoi një metodë unike përzierjeje për të zbutur çokollatën e vështirë për t’u ngrënë të ditës së tij dhe Lindt, metoda e të cilit bëri që shkopinjtë të shkriheshin në gojë, ne nuk do të hanim çokollata të lëmuara zvicerane që kemi sot. Në vitet 1930, Nestlé përsëri i solli botës diçka të re kur nisi çokollatën e saj të bardhë Milkybar.

Nga shekulli i 19-të, pionierët dhe shpirti i tyre sipërmarrës sollën çokollatën zvicerane në botë, e cila ra në dashuri me të, dhe duke bërë kështu fuqizoi disa nga markat më të mëdha që njohim sot. Nuk ka ndryshuar shumë që nga ajo kohë, përveç sasive që shiten. Në vitin 2016, markat zvicerane të çokollatës eksportuan një dajak 122,034 tonë çokollatë në 874 milionë Franga zvicerane në proces.

Çokollatat zvicerane vazhdojnë të përtërijnë dhe të gjejnë mënyra të reja për të mrekulluar shijet tona dhe për të thelluar xhepat e tyre, natyrisht. Vitin e kaluar, kompania me bazë në Zvicër, Barry Callebaut, zbuloi çokollatën e saj të re ‘rubin’, çokollata e parë e re që u zhvillua që prej shiritit të qumështit të Nestlé. A do të shkaktojë një revolucion në çokollatë mbetet të shihet, por lë të kuptohet se roli i Zvicrës në historinë e çokollatës nuk ka mbaruar, diçka që shumë njerëz do të jenë tepër të lumtur ta dëgjojnë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI