Lajme

Një shtet evropian mobilizon ushtrinë në luftë kundër Covid-19

Shefi i qeverisë rajonale të Madridit kërkoi ndihmën e ushtrisë të hënën në luftën kundër valës së koronavirusit në kryeqytetin spanjoll. Autoritetet lokale urdhëruan një bllokim të pjesshëm të disa rretheve më të varfra, duke nxitur protesta.

Në kulmin e valës së parë të pandemisë në mars-prill, Spanja vendosi mijëra trupa për të ndihmuar autoritetet civile të përmbajnë shpërthimin, raporton Reuters.

Një rritje e fundit e infeksioneve, duke arritur kulmin mbi 10 mijë në ditë, mori raste kumulative mbi 670 mijë që nga e hëna, më e larta në Evropën Perëndimore, ndërsa numri i vdekjeve nga sëmundja e frymëmarrjes COVID-19 në Spanjë ishte 30,663, përcjell Albinfo.ch

“Ne kemi nevojë për ndihmë nga ushtria për dezinfektimin dhe për të forcuar policinë lokale dhe zbatimin e ligjit”, tha Isabel Diaz Ayuso në një konferencë për shtyp pas takimit me kryeministrin, Pedro Sanchez në një përpjekje për të zvogëluar ngjitjen në rajonin e Spanjës më të goditur.

Ajo gjithashtu kërkoi që spitalet e improvizuara të ngrihen përsëri, rreth tre muaj pasi u dektivizuan kur Spanja doli nga bllokimi i saj i rreptë duke ulur nivelet e infektimit.

Ndërkohë, banorët në rrethin jugor të Vallecas, një nga zonat ku hyri në fuqi një bllokim i pjesshëm të hënën, ishin të mërzitur, por u larguan nga bordurat ndërsa policia ndaloi makinat që hynin dhe dilnin nga lagje.