Lajme

Nju-Jork: 519 të vdekur nga koronaviorusi

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, ka njoftuar të premten se numri i të vdekurve nga koronavirusi ka arritur në 519, derisa 134 persona humbën jetën vetëm brenda një ditë.

Shteti deri më tani ka shënuar më shumë se 44 mijë raste të infektimit, përfshirë 25.398 vetëm në qytetin e Nju Jorkut.

Aktualisht 6.481 persona janë hospitalizuar.

Cuomo thotë se kanë nevojë për të paktën edhe 140.000 shtretër, kur pandemia të arrijë pikun.

Amerika ka kaluar Kinën dhe Italinë me numrin e të infektuarve me Covid-19.