Lajme

Novartis do të largojë nga mbi 1 mijë punëtorë në Zvicër

Gjiganti farmaceutik zviceran Novartis po konfirmon se do të ketë humbje të mëdha të vendeve të punës në Zvicër.

Në prill kompania tha se do të ristrukturonte operacionet e saj në mbarë botën – duke shkurtuar 8,000 vende pune.

Këtu do të shkojnë 1,400 – nga 11,600 vende pune në Zvicër – rreth 10%, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Kompania dëshiron të kursejë një miliard dollarë deri në vitin 2024.

Shumica e vendeve të punës të humbura do të jenë nga financat, burimet njerëzore, pozicionet ligjore dhe komunikimet.

Ai gjithashtu do të konsolidojë disa pozicione kërkimore.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI