Të tjera

O’Brien në Podgoricë: Mali i Zi, partner i fuqishëm i NATO-s

Ndihmësi i sekretarit amerikan të Shtetit, James O’Brien, ka qëndruar të hënën për vizitë në Podgoricë, ku tha se Mali i Zi është një partner i fuqishëm i NATO-s. O’Brien shprehu bindjen se qeveria malazeze mund të nisë një integrim më të thellë evropian dhe transatlantik.

Gjatë vizitës, O’Brien u prit nga kryeministri malazez, Millojko Spajiç, ndërsa paraprakisht u takua edhe me prokurorin e lartë dhe special të Malit të Zi.

“Jam i bindur për përkushtimin e Malit të Zi në rrugën evropiane. Fakti që prokurorët po veprojnë me kapacitet të plotë, është një arritje e madhe e qeverive të fundit. Institucionet e ndërtuara do të punojnë për të mirën e qytetarëve”, tha O’Brien, transmeton tch, përcjell Albinfo.ch.

Më 27 janar Kuvendi i Malit të Zi zgjodhi Milorad Markoviqin prokuror të lartë të shtetit, pesë vjet pasi kjo pozitë u mbajt nga ushtrues detyre.

Komisioni Evropian e vlerësoi emërimin e tij si jetik për sundimin e ligjit.

Kryeministri Spajiç tha se në fokus të bisedës së tij me zyrtarin amerikan ishte ekonomia. Ai tha se pret që ekonomia amerikane të jetë shumë më e interesuar për tregun malazez.

Spajiç theksoi se Mali i Zi ka përgatitur një plan prej rreth 90 reformash, të cilat do ta afrojnë atë me tregun e BE-së dhe shtoi se Uashingtoni po e ndjek atë.

Në anën tjetër O’Brien tha se Bashkimi Evropian është duke përgatitur një paketë për Malin e Zi, e cila duhet t’i zvogëlojë kostot financiare, ta përshpejtojë transportin dhe ta lehtësojë punën e komunitetit të biznesit.

Duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve nëse mendon se një pjesë e Qeverisë në Mal të Zi është proruse dhe proserbe dhe si reflekton kjo në integritetin e vendit si anëtar i NATO-s, O’Brien tha se Qeveria ka paraqitur disa qëllime, mes të cilave edhe rrugën evropiane, dhe se vendi do të mbetet partner i besueshëm i NATO-s./Albinfo.ch