Lajme

Olimpiada zvicerane vendos objektivin e 15 medaljeve në Pekin

Gjithsej 168 atletë do të përfaqësojnë Zvicrën në Lojërat Olimpike Dimërore në Pekin muajin e ardhshëm.

Prej tyre, 26 kanë fituar tashmë një medalje olimpike, ndërsa 93 marrin pjesë në lojërat e tyre të para. Qëllimi i Olimpiadës Zvicerane është të barazojë 15 medaljet e fituara në Pyeongchang, Koreja e Jugut, katër vjet më parë, thuhet në një deklaratë të hënën, përcjell albinfo.ch.

Michelle Gisin e Zvicrës, majtas, ari, dhe Wendy Holdener e Zvicrës, e bronztë, ngrihen lart nga anëtarët e ekipit.

Skuadra olimpike e Zvicrës ka tejkaluar objektivin e vendosur për medaljet në Lojërat Dimërore në PyeongChang.

Pjesëmarrësit e fundit olimpikë që do të nominohen nga organizata ombrellë zvicerane janë skiatorët alpinë dhe kalimtarët e skive, si dhe atletët individualë nga sportet e tjera. Në total, 93 burra dhe 75 gra do të nisin udhëtimin për në Pekin, ku do të zhvillohen Lojërat Dimërore nga data 4-20 shkurt.

Ekipi i skijimit me 22 persona udhëhiqet nga fituesi i gjashtë herë sezonit, Marco Odermatt, lider në Kupën e Botës në përgjithësi.

Shpresat e tjera të skijimit janë Beat Feuz, Lara Gut-Behrami, Corinne Suter, Wendy Holdener dhe Michelle Gisin. 42-vjeçarja Silvana Tirinzoni është sportistja më e vjetër në ekipin zviceran, e më e reja është hokejistja 17-vjeçare, Alina Marti, përcjell tutje albinfo.ch.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI