Lajme

Pas shkurtit “jashtëzakonisht të ngrohtë”, cila është perspektiva për pranverën në Zvicër?

Pas një shkurti jashtëzakonisht të ngrohtë, pranvera në Zvicër gjithashtu duket të jetë më e ngrohtë se mesatarja, sipas parashikuesve, transmeton albinfo.ch.

Me pak borë në tokë në shumë prej vendpushimeve të ulëta të skive të Zvicrës, sezoni i sporteve dimërore ka qenë një sezon i vështirë në Evropë. Dhe duket se periudha e motit më të ngrohtë se mesatarja do të vazhdojë.

Nga marsi deri në maj, banorët zviceranë – veçanërisht ata në Zvicrën gjermanishtfolëse – mund të presin temperatura mesatare mbi 10.4 gradë Celsius, sipas një parashikimi afatgjatë të shërbimit kombëtar të motit, MeteoSwiss, shkruan thelocal.ch.

Edhe pse kjo mund të mos tingëllojë shumë e lartë, temperaturat mesatare për këtë periudhë të vitit janë zakonisht nën 10 gradë Celsius.

Sipas hulumtimit të sinoptikantëve, ka vetëm 10 për qind mundësi që temperatura mesatare në Zvicrën gjermanishtfolëse të bjerë nën 9.6 gradë Celsius.

Në Zvicrën frëngjishtfolëse, shërbimi i motit pret temperatura mesatare mbi 11 gradë Celsius në pranverë. Ticino që flet italisht, e cila është zakonisht një pjesë me diell e Zvicrës, pritet të shohë termometrin mesatarisht mbi 12.8 gradë Celsius.

Shkurti, “një nga muajt më të ngrohtë ndonjëherë”

Sipas Stephan Bader, meteorolog në MeteoSwiss, shkurti i vitit 2024 ishte një muaj jashtëzakonisht i butë dhe mund të binte si muaji më i ngrohtë ose i dyti më i ngrohtë që nga fillimi i regjistrimeve.

Edhe pse të këndshme, këto parashikime nuk janë domosdoshmërisht një lajm i mirë sepse ngrohja globale është një nga arsyet e temperaturave të larta. Gjasat e burimeve të ngrohta po rriten në mënyrë të qëndrueshme ndërsa toka bëhet më e ngrohtë.

Por si mund të bëjnë meteorologët parashikime disa muaj përpara, kur parashikimet për ditët e ardhshme nuk janë gjithmonë të sakta? Kjo ndodh sepse ekspertët nuk llogaritin nga ngjarjet individuale, por përkundrazi përqendrohen në trendin mesatar të motit, me fjalë të tjera: klima. Për ta bërë këtë, ata integrojnë të dhëna nga bovat detare, avionët dhe stacionet tokësore në mbarë botën.

Parashikimi afatgjatë është ende në fillimet e tij në kërkimin e klimës, por Zvicra është një nga vendet lider në Evropë.

Megjithatë, eksperti Stephan Bader thekson se këto parashikime janë gjithmonë subjekt ndryshimi.

“Ndryshe nga parashikimet e motit, parashikimet afatgjata janë nga natyra e tyre subjekt i pasigurisë së konsiderueshme”, tha ai.

Megjithatë, për momentin meteorologët në Evropë janë në të njëjtën faqe për parashikimet aktuale afatgjata. Për shembull, Shërbimi Gjerman i Motit (DWD) po parashikon gjithashtu një pranverë të ngrohtë këtë vit.

Cila është perspektiva e kësaj jave?

Pavarësisht perspektivës afatgjatë, këtë javë ka raportime për borë në lartësi më të larta në Zvicër, gjë që mund të kënaqë tifozët e skive.

Në orët e para të së martës në nivel lokal do të ketë deri në 10 centimetra borë e freskët mbi 1500 metra. Të martën do të bjerë shi i madh në gjithë Zvicrën, përpara se të ndalet pak të mërkurën.

Për Ticino, qeveria ka lëshuar një paralajmërim “të konsiderueshëm” të nivelit 3 të rrezikut për shkak të reshjeve të mëdha të borës. Rrethi Moesa në kantonin Graubünden është gjithashtu i prekur. Niveli i paralajmërimit vlen deri të martën, në orën 9 të mëngjesit. Pritet të bie 30 deri në 50 centimetra borë e freskët.