Lajme

Për një vit, Porsche shiti 200 mijë vetura elektrike

Referuar shifrave të vitit 2020, ani pse vit pandemik, prodhuesi nga Shtutgarti i Gjermanisë, Porsche, është i lumtur me rezultatet globale të shitjes gjatë vitit të kaluar, pavarësisht se ka regjistruar një rënie të vogël në kohën e pandemisë së coronavirusit, transmeton albinfo.ch.

Duhet theksuar se Porsche gjatë vitit 2020 është futur në minus, por përkundër kësaj rënieje, shitja ka ka qenë vetëm prej 3%, që nuk cilësohet negative nga vetë zyrtarët e saj.

Blerësit në mbarë botën kishin porositur 272.162 vetura të këtij prodhuesi, derisa një vit më parë kishte shitur një rekord prej 280.800 njësish.

Nga ana tjetër, Cayenne ishte modeli më i kërkuar i Porsche, me 92.860 njësi të shitura, derisa modeli 911 ka shpërndarë dërgesën në mbarë botën – përkatësisht 34.328 njësi.

Bëhet fjalë edhe për modelet elektrike Taycan dhe 718 Boxter, të cilët u shitën nga 21.784 njësi.

Por, pavarësisht rënies së shitjes në nivel global, prodhuesi nga Shtutgarti ka shënuar një rritje në tregjet e rëndësishme, siç është Kina, Lindja e Mesme dhe Afrika.

 

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI