Lajme

Pini ujë esëll në mëngjes, 7 përfitimet që merrni

Mjekët përsërisin se sa e rëndësishme është marrja e mjaftueshme e lëngjeve në trup dhe jo vetëm në verë kur temperaturat janë të larta. Kjo është arsyeja pse mjekët theksojnë se zakonet e mëngjesit janë shumë të rëndësishme dhe rekomandojnë që të pini një gotë ujë me stomakun bosh sapo të zgjoheni.

Ky detaj i vogël shkakton një “ortek” të vërtetë gjërash të dobishme në trup:

Trupi largon substancat e dëmshme

Kur pimë një gotë ujë në mëngjes, ne ndihmojmë trupin të heqë qafe këto substanca të dëmshme. Një sasi e mjaftueshme e këtij lëngu gjithashtu stimulon prodhimin e qelizave të muskujve dhe qelizave të reja të gjakut.

Përshpejtohet metabolizmi

Uji me stomak bosh rrit konsumin e energjisë deri në 24 për qind në 60 minutat e ardhshme. Aktiviteti më i lartë metabolik nënkupton edhe punë më të mirë të sistemit tretës. Dhe nëse doni të humbni disa kilogramë, do të jetë shumë më e lehtë nëse e tretni ushqimin më shpejt. Rekomandohet të pini ujë të ngrohtë në mëngjes.

Urthi reduktohet

Dispepsia shkaktohet nga rritja e acidit në stomak. Nëse acidi hyn në ezofag, do të ndjeni një shije të pakëndshme në gojë dhe një ndjesi djegieje në gjoks. Pirja e ujit me stomakun bosh sapo të ngriheni shpërbën acidin dhe parandalon urthin.

Lëkura bëhet më rrezatuese

Dehidratimi çon në zgjerimin e poreve dhe formimin e rrudhave të përkohshme në trup. Konsumimi i ujit, nga ana tjetër, stimulon qarkullimin e gjakut, gjë që përmirëson pamjen e lëkurës.

Flokët forcohen

Shumë pak lëngje mund të ketë një ndikim të madh në rritjen e flokëve. Uji përbën një të katërtën e peshës së flokëve tuaj dhe i hidraton ato nga brenda. Lëngu i pamjaftueshëm shkakton flokë të hollë dhe të brishtë. Marrja e lëngjeve të mjaftueshme gjatë ditës është e rëndësishme për shëndetin e flokëve, por pirja e ujit në mëngjes ka një efekt edhe më të dobishëm për flokët.

Redukton rrezikun e shfaqjes së gurëve në veshka dhe infeksioneve të traktit urinar

Pirja e ujit sapo të ngriheni është gjithashtu e rëndësishme për të shmangur gurët në veshka dhe infeksionet e traktit urinar. Lëngjet e mjaftueshme shpërbëjnë acidin e stomakut dhe largojnë toksinat nga trupi – të dyja këto mund të shkaktojnë gurë në veshka dhe infeksione të traktit urinar.

Sistemi imunitar përmirësohet

Pirja e ujit me stomakun bosh ndihmon në ruajtjen e ekuilibrit të sistemit limfatik, duke ju bërë më pak të ndjeshëm ndaj patogjenëve dhe sëmundjeve.