Shqipëri

Plazhet më të bukura në Shqipëri

Me ardhjen e verës, të gjithë zgjedhin destinacionet më të përshtatshme për pushime. Për kosovarët, Shqipëria është destinacioni kryesor për pushime, përcjell albinfo.ch.

Ja cilat janë disa plazhet më të bukura të Shqipërisë.

 

Plazhi i Kakomesë

Një ndër vendet më të bukura që ka Shqipëria është gjiri i Kakomesë, është pjesë e komunës së Lukovës si dhe një perlë e natyrës shqiptare.

Kakome është një fshat i vogël që të mrekullon, mund të shkoni me makinë apo dhe anije. Një gji i vogël detar i rrethuar nga male të larta duhet të vizitohet me patjetër këtë verë.

 

Plazhi i Ksamilit

Ishulli i Ksamilit është pjesë e parkut kombëtar të Butrintit, ku përveç rezidencave arkeologjike, mund të shijoni pamjen e mrekullueshme të ujit të kristaltë, me një rërë të bardhë.

 

Plazhi i Gjipesë

Në këtë plazh mbizotëron qetësia, rëra shumë e imët, ku kryeson deti i kaltërt.

Ky ngjason si një plazh privat, i cili lë një përvojë unike. Për të gjithë ju që dashuroni të ngjiteni nëpër shkëmbinj, ky është vendi perfekt.

 

Plazhi i Jalës

Një vend tjetër magjik i bregdetit shqiptar është Jala, ku deti Jon të jep një kënaqësi krejt ndryshe.

Një ndër plazhet më të bukura të Shqipërisë, ku çdo detaj është i kuruar, nga infrastruktura e deri tek shërbimi dhe argëtimi. Kushdo që e ka vizituar, ka mbetur shumë i kënaqur nga ky vend.

 

Dhërmi

Dhërmiu është një prej destinacioneve më të preferuara dhe të njohura, kryesisht prej të rinjve. Që prej plazheve të qeta e të veçuara, deri tek ato më të zhurmshmet, ku argëtimi e muzika nuk kanë fund.

 

Lukovë

Afër qytetit bregdetar të Sarandës ndodhet Lukova. Ku diku afër zonës mund të merrni dhe tragetin që ju dërgon në Korfuzin e afërt.

Ky vend mundëson një pamje fantastike, e sidomos nëse vizitohet në shtator.

 

Plazhi i Palasë në Vlorë

Në këtë plazh duhet të qëndroni pak gjatë, sepse bregdeti është i shkëlqyer dhe nuk mund të mjaftoheni vetëm me disa ditë.

Karakteristikë e kësaj zone janë shtëpizat e bardha dhe fshatrat e vegjël, të cilët rrethohen nga një natyrë shumë e bukur.

 

Shëngjin, ”Rana e Hedhun”

Edhe pse në veri, pak larg nga qyteti i Lezhës, ndodhet një ndër plazhet më të bukura natyrore, ai i “Ranës së Hedhun’. Një fluks të madh turistësh, si dhe hotele me shërbimin më të mirë nuk mungojnë kurrsesi në këtë vend.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.