Lajme

Presidentja e Greqisë uron rrobaqepësen shqiptare për gjestin e saj human

Një rrobaqepëse shqiptare është nderuar nga Presidentja e Republikës së Greqisë, pasi ka qepur dhe dhuruar 600 maska për spitalin Grevena.

Nga gjesti human i shqiptarës që punoi 600 maska falas për stafin mjekësor në Greqi, ka qenë vetë Presidentja Ekaterina Sakellaropoulou, ajo që ka telefonuar shqiptaren dhe e ka uruar për këtë gjest. Në një postim në Facebook, Presidentja e Republikës vëren se në këto kushte të papara nga pandemia e koronavirusit gjejmë “ofertën vullnetare të përditshme”, përcjell albinfo.ch.

Një rrobqepëse shqiptare është nderuar nga Presidentja e Republikës së Greqisë, pasi ka qepur dhe dhuruar 600 maska për spitalin Grevena. Ka qenë vetë Presidentja Ekaterina Sakellaropoulou, ajo që e ka telefonuar shqiptaren dhe e ka uruar për këtë gjest. Në një postim në Facebook, Presidentja e Republikës vëren se në këto kushte të papara nga pandemia e koronados gjejmë “ofertën vullnetare të përditshme”.

“Rrobaqepësit e modave bëjnë maska, mësuesit vazhdojnë kurse online, bizneset ofrojnë mbështetje financiare dhe logjistike. Akte të tilla na japin një mundësi unike për të rimenduar vlerat tona njerëzore dhe mënyrën se si ne organizojmë marrëdhëniet tona personale, familjare dhe shoqërore”, shprehet Sakellaropoulou.

Rrobaqepësja shqiptare, Elona Agolli, pronare i dyqanit në Grevena, iu përgjigj kërkesës së spitalit Grevena për të bërë 600 maska dhe madje refuzoi të paguhej për to, kur zyrtarët e spitalit kërkuan një çmim për të bërë pagesën, shkruan dosje.al.

Ndërkohë, nga ana tjetër, Agolli kishte harxhuar nëntë ditë për të qepur 600 maskat që kanë një leckë të dyfishtë dhe një filtër special midis tyre. Këta janë shqiptarët në Greqi, ambasadorët e vërtetë që përfaqësojnë Shqipërinë në vendin ku jetojnë. /Albinfo.ch