Lajme

Protesta gjermane kundër maskave më e vogël se sa pritej

Protestuesit kundër veshjes së maskave dhe masave të tjera të koronavirusit u mblodhën të shtunën në një qytet buzë liqenit në Gjermaninë jugore, por tubimet dolën të ishin më të vogla se sa ishte planifikuar.

Grumbullimi në Konstanz në kufirin me Zvicrën ishte i vogël me afro 1,000 nga 15,000 njerëzit e pritur, policia tha se e gjithë ngjarja kishte kaluar paqësisht.

Ngjarje të ngjashme në gusht në Berlin – të ndjekura nga një përzierje e ekstremit të majtë dhe të djathtë, aktivistë anti-vaksinues, teoricientë konspiracioni dhe mendimtarë të lirë të vetë-përshkruar – kishin tërhequr afërsisht 20,000 njerëz.

Gjermania zbaton rregulla të ngjashme me shumë vende të tjera evropiane, duke i detyruar njerëzit të mbajnë maska ​​në transportin publik dhe të mbajnë 1.5 metra distancë, shkruan thelocal.de, përcjell albinfo.ch