Bota

Protestat ulin numrin e turistëve në Francë

Demonstratat e dhunshme të “jelekverdhëve” pakësuan numrin e turistëve të huaj, me një rënie nga 5% deri në 10% të personave të ardhur me linjat ajrore ndërkombëtare me destinacion Parisin në muajin dhjetor, njoftoi sot ”Atout France”, agjencia për promovimin e turizmit.

”Për fillimvitin 2019, rezervimet ajrore janë në rënie me 6,8% për tre muajt e ardhshëm. Por nëse protestat ndalen, ne mund të rishohim shumë shpejt një rritje’’, deklaroi për median Christian Mantei, drejtor i përgjithshëm i ‘’Atout France’’, shkruan atsh, përcjell albinfo.ch

Ditën e sotme, Mantei dhe Jean-Baptiste Lemoyne, sekretari i Shtetit i ngarkuar për Turizmin në Quai d’Orsay zhvilluan një videokonferencë me dhjetëra ambasadorë për të vlerësuar ndikimin, sipas vendeve, të protestës së ‘’jelekverdhëve’’ në lidhje me flukset turistike.