Futboll

Pse Arabia po investon miliarda në futboll

Fondi sovran i pasurisë së Arabisë Saudite, Fondi i Investimeve Publike, është mjeti financiar që drejton këto transaksione me çmime të larta

Futbolli në Arabinë Saudite ka hyrë në një epokë të re, epoka e të pasurit superyje botërorë që luajnë në terrenin saudit.

Ylli 31-vjeçar brazilian i futbollit Neymar sapo u bë shtimi i fundit në Pro Ligën tashmë të mbushur me yje, e cila përfshin gjithashtu pesë herë fituesin e Topit të Artë, Cristiano Ronaldo.

“Cristiano Ronaldo dhe Neymar janë ndër lojtarët më të njohur në botë”, tha Fahad Nazer, zëdhënës i Ambasadës Saudite në SHBA. “Kjo është ajo që ne po bëjmë duke sjellë emra të tillë në ligën saudite. Ne jemi duke ngritur nivelin e lojës”.

Fondi sovran i pasurisë së Arabisë Saudite, Fondi i Investimeve Publike, është mjeti financiar që drejton këto transaksione me çmime të larta. Udhëheqësi de fakto i Arabisë Saudite, Princi i Kurorës Mohammed bin Salman, kryeson bordin e PIF.

Në qershor, PIF mori përsipër katër klubet kryesore vendase të vendit: Al-Ittihad, Al-Nassr, Al-Hilal dhe Al-Ahli.

“Saudi Pro League është liga më e mirë profesionale e futbollit për meshkuj në Arabinë Saudite”, tha Stefan Szymanski, profesor i menaxhimit të sportit në Universitetin e Miçiganit. “Pra, si shumica e vendeve, ata kanë një ligë kombëtare që është e njohur dhe njerëzit e ndjekin. Dhe ajo që po ndodh këtu është se qeveria, përmes fondit të investimeve, po kanalizon para në klube në mënyrë që ata të blejnë lojtarë.”, shkruan Scan, transmeton albinfo.ch.

Dashuria e Arabisë Saudite për futbollin nuk kufizohet vetëm në ligën vendase. Në vitin 2021, PIF bleu shumicën e aksioneve në klubin anglez të futbollit Neëcastle United. Kritikët argumentojnë se Arabia Saudite po përdor sportet për të shkëputur vëmendjen nga abuzimet e të drejtave të njeriut në vend, një term i njohur si “larje sportive”. Qeveria saudite është e njohur për shtypjen e saj ndaj mospajtimit dhe dënimet e ashpra për kriminelët, duke përfshirë edhe ekzekutimet.

“Sportsëashing është në thelb sinonim i përpjekjes për të pastruar imazhin dhe reputacionin,” tha Simon Chadëick, profesor i sportit dhe ekonomisë gjeopolitike në Shkollën e Biznesit Skema. “Dhe qartë, Arabia Saudite është një vend që, gjatë dekadave të fundit, ka pasur një reputacion të veçantë. Shpesh jo i mirë. Në disa raste, shumë negative.”

Në përgjigje të kritikave për pastrim parash me sportet, Fahad Nazer, zëdhënës i Ambasadës Saudite në SHBA, tha: “Çdo masë e vetme që po ndodh në Arabinë Saudite, çdo masë reforme, çdo iniciativë dhe çdo program që po zbatohet aktualisht në Arabi Saudite po zbatohet për një nga dy arsyet kryesore. Ai ose po zbatohet për të avancuar interesat e Arabisë Saudite si vend ose për të përmirësuar jetën e popullit saudit, ose të dyja. Pra, çdo konsideratë tjetër është e largët”.