Bota

Pse u bllokuan rrjetet sociale në Shri Lankë?

Pak kohë pas bombardimve në Shri Lankë dhe pasi filluan të shpërndaheshin pamjet, qeveria e vendit mori vendimin për të bllokuar rrjetet sociale.

Për të shmangur shpërndarjen e lajmeve të rreme, Facebook, Whatsapp, Instagram, YouTube, dhe Snapchat, u bllokuan që të gjitha, sipas BBC-së, përcjell albinfo.ch.

Qeveria ende nuk ka treguar se kur do të hiqet bllokimi.

Gjatë festës së Pashkëve në Shri Lankë u bombarduan tri kisha dhe katër hotele, që lanë të vdekur mbi 200 persona e qindra të tjerë të plagosur.

Lidhur me këtë rast, policia ka arrestuar disa persona, e mesazhet senzibilizuese nga bota janë drejtuar në drejtim të Shri Lankës.