Të tjera

Qeveria e re serbe kthen në funksione shtetërore Vulinin e sanksionuar

Kryeministri i mandatuar i Serbisë, Millosh Vuçeviq, prezantoi përbërjen e re të qeverisë së tij. Ajo që bie në sy është rikthimi i Aleksandër Vulin, i cili do të mbajë postin e zëvendëskryeministrit.

Ish-kryespiuni serb u largua nga të gjitha funksionet vitin e kaluar, pasi Thesari Amerikan e përfshiu atë në listën e zezë, duke e sanksionuar për shkak të politikave destabilizuese në Ballkan, por edhe bizneseve të paligjshme me kriminelë.

Pavarësisht se është i padëshiruar nga Shtetet e Bashkuara, Vulin është tepër i dëshiruar nga Rusia, me presidentin Vladimir Putin që e dekoroi atë me urdhrin e miqësisë, këtë janar, transmeton A2, përcjell albinfo.ch.

Nuk dihet nëse rikthimi i tij në qeverinë serbe ka lidhje me ndonjë ndikim nga Moska drejt Beogradit zyrtar. Për ministër të Jashtëm Vuçeviq zgjodhi këtë personazh.

Bëhet fjalë për Marko Gjuriq, që mban postin e ambasadorit të Serbisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Ai është një personazh mjaft i njohur në Kosovë, pasi tentoi të sfidonte autoritetet duke hyrë ilegalisht kur mbante postin e drejtorit të të ashtuquajturës zyrë për Kosovën në qeverinë serbe.

Ivica Daçiq është shpërblyer me postin e ministrit të Brendshëm, pavarësisht se në zgjedhjet e fundit mori një rezultat tepër të dobët

Për ta pasuar në drejtim të Ministrisë së Mbrojtjes, Vuçeviq ka zgjedhur Bratislav Gashiq. Ky i fundit ka udhëhequr Agjencinë e Inteligjencës dhe të Sigurisë për 5 vjet.

Vuçeviq gjatë prezantimit të emrave nënvizoi se qeveria e re do të ruajë interesat kombëtare.