Koronavirusi: çast pas çasti

Qeveria zvicerane ka në plan shtrëngimin e kufizimeve anti-Covid

Ministri Alain Berset thotë se masa të mëtejshme do të futen që në javën e ardhshme, nëse hapat e ndërmarrë gjatë fundjavës për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit rezultojnë të pamjaftueshme.

Ai nuk specifikoi, por la të kuptohet për kufizimet për restorantet, baret dhe klubet, si dhe tubimet private dhe publike. Masat mund të shpallen që në fillim të javës.

Duke iu drejtuar një konference shtypi të mërkurën, Berset përshkroi rritjen alarmante të infeksioneve dhe shtrimet në spital si alarmante.

“Dy, tre javë më parë, Zvicra kishte një nga situatat më të mira në Evropë”, tha ai, duke iu referuar numrit të rasteve. “Sot kemi një nga më të këqijtë”, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Ai tha se ishte e rëndësishme për të parandaluar si një mungesë të shtretërve spitalorë në dispozicion dhe një tjetër mbyllje të jetës publike me pasoja të dëmshme për ekonominë.

Të mërkurën numri i infeksioneve të reja ditore Covid-19 arriti në gati 5600 dhe pritet të rritet më tej.

“Javët e ardhshme do të jenë vendimtare”, tha Berset.

Ai u bëri thirrje individëve privatë të marrin shumë seriozisht situatën aktuale, të shmangin mbajtjen e ahengjeve private dhe të respektojnë rregullat e higjienës. Ai gjithashtu u bëri thirrje punëdhënësve që të lejojnë që personeli i tyre të kthehet në ‘telework’ apo puna nga shtëpia, përcjell tutje albinfo.ch.

Berset tha se qeveria po shqyrtonte disa opsione, duke përfshirë një bllokim të shkurtër ose ndalimin e orarit, nëse situata nuk përmirësohet.

“Ne mund të përjashtojmë vetëm dy mundësi: Të mbyllim jetën publike gjatë 18 muajve të ardhshëm dhe të mos bëjmë asgjë”, tha ai.

Të enjten Berset pritet të takojë drejtorët shëndetësorë të 26 kantoneve të vendit, të cilat janë kryesisht autonome nën sistemin politik zviceran.

Ai përsëriti se qeveria zvicerane nuk kishte ndërmend të merrte përsipër drejtimin siç bëri midis marsit dhe qershorit, sipas kushteve të aktit të epidemive të vendit.

Shumë kantone kishin provuar se janë të aftë të marrin masat e nevojshme për të përmbajtur përhapjen e virusit – ndalimin e ngjarjeve sportive para turmave dhe mbylljen ose kufizimin e orëve të hapjes së restoranteve, klubeve të natës dhe bareve, sipas Berset.

Ai theksoi se situata në rajone të ndryshme të vendit ndryshon në mënyrë të konsiderueshme për momentin.

Të dielën e kaluar qeveria e bëri të detyrueshme mbajtjen e maskave në të gjitha hapësirat e mbyllura publike. Gjithashtu vendosi rregulla për mbledhjet private të më shumë se 15 personave.