Koronavirusi: çast pas çasti

Qeveria zvicerane me fushatë publicitare për vaksinat

Qeveria federale zvicerane po bëhet gati të nisë një fushatë publicitare për të kundërshtuar çdo mesazh anti-vaksinimi për t’u siguruar që shumë njerëz vaksinohen kundër covid-19 kur është në dispozicion.

Sondazhi i fundit nga Korporata Zvicerane e Transmetimeve tregon se vetëm 16% e popullsisë do të ishin të lumtur të vaksinoheshin sa më shpejt që të jetë e mundur një e tillë dhe 28% thonë se nuk do të bënin kurrë një të tillë.

Pjesa tjetër thotë se janë të pasigurt, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Ndërsa ministri i shëndetësisë, Alain Berset thotë se qeveria nuk do të detyrojë të gjithë ta kenë atë, ajo mund të përdorë fuqitë që ka për ta bërë të detyrueshme për disa që punojnë në sektorë të ndjeshëm – të tilla si në spitale dhe shtëpi kujdesi.

Eksperti kryesor i sëmundjeve infektive Andreas Widmer sugjeron se ata që nuk vaksinohen do të kenë probleme në udhëtim. Ai thotë se të pa vaksinuarit nuk duhet të jenë në gjendje të marrin një aeroplan, autobus ose anije – ose përndryshe të kenë një test negativ çdo herë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI