Lajme

Qytetarja gjermane ankohet për pushimet e shtrenjta në Zvicër

Për të festuar ditëlindjen e saj të 18-të, një influencuese gjermane ka udhëtuar në male për dy ditë. Por padyshim që ajo nuk priste që çmimet të ishin pak më të larta se në vendin e saj.

“Për të gjithë zviceranët, turp për ju. Duhet të vijë turp ku jeton dhe se vendi yt është kaq i shtrenjtë”, thotë ajo.

Ajo ishte në mal për ski për dy ditë për të festuar 18-vjetorin e saj me familjen dhe ka paguar 500 euro (479 franga) për dy ditë për veten dhe vëllain e saj. Pastaj ajo pa se sa i shtrenjtë ishte ushqimi. Goditja e radhës. «17 euro për një qebap. Dhe pastaj kishte edhe misër”, shton influencuesja Fibii.

“Për të gjithë zviceranët, ju mendoni se jeni diçka më e mirë. Jeni një tufë plehrash”, vazhdon tutje.

Videoja ka mbi 200,000 shikime vetëm në Tiktok dhe në komente, shikuesit e saj janë të befasuar me tërbimin. Sidomos në cilin vendpushim skijimi ajo shkoi është kaq i shtrenjtë.

“Kështu qebapi im kushton maksimumi 10 deri në 12 franga, nuk e di ku ishe”, është një koment. Befasues është edhe çmimi i lartë për dy ditët në mal. Fibii pretendon se ka paguar 500 euro (479 franga) për dy ditë për veten dhe vëllain e saj. Për krahasim një leje ditore për St. Moritz kushton rreth 100 franga për të rritur dhe nuk ka kuptim se si ajo pagoi 500 euro.

E pyetur nga Blick, Fibii nuk ka dashur të komentojë më tej për pushimet e saj me ski në Zvicër. “Çmimet në Zvicër i konsideron më të larta në krahasim me Gjermaninë, por di edhe për pagat dhe mëditjet më të larta në Zvicër. Megjithatë, ajo e vlerëson vërtet vendin dhe banorët e tij!”. Dhe pavarësisht tronditjes së çmimit, ajo donte të kthehej. Fibii “natyrisht që do të udhëtojë sërish në Zvicër”, shpjegon avokati i saj.

Nuk është hera e parë që influencuesit shqetësohen nga çmimet e larta. Së fundmi, videoja e dy blogereve britanike të udhëtimit bëri bujë në fillim të shkurtit. Jade (31) dhe Ryan Dash (31) u ankuan për Glacier Express. Treni me famë botërore që qarkullon midis Zermatt VS dhe St. Moritz GR është një rrëmujë. Udhëtimi është shumë i gjatë, rreth tetë orë. Përveç kësaj, do të duhej të paguhej një tarifë ndenjëse, e cila do të kushtonte rreth 200 franga për person.

Ushqimi në bordin e Glacier Express është gjithashtu shumë i shtrenjtë. Dhe për më tepër, Glacier Express është plotësisht i mbipopulluar. Prandaj britanikët rekomandojnë të merrni trena rajonalë. Ato janë shumë më të lira dhe po aq të mira./Blick