Futboll

Rashica flet për sezonin e jashtëzakonshëm që kaloi te Werderi

Milot Rashica e ka mbyllur me gol sezonin 2018/19 elitën e futbollit gjerman Bundesliga. 

Ylli i Kosovës shënoi nga penalltia përballë RB Leipzig fitoren e ngushtë Bremenit 2-1. 

Werder e mbylli këtë edicion pozitën e tetë tabelë, me 53 pikë dhe vetëm për një pikë mbeti jashtë Ligës Evropës. 

Gjithsesi për Rashicën ishte një vit i mbarë, pasi shënoi nëntë gola dhe bëri pesë asistime Bundesliga, derisa kontribuoi edhe me tre gola e një asistim Kupën e Gjermanisë. 

“E dinim se ishte një ndeshje shumë e vështirë dhe duhej ta fitonim patjetër, por triumfuan edhe kundërshtarët tanë”, tha Rashica. 

Vushtrriasi e cilëson një sezon pozitiv për klubin, edhe pse nuk arritën futen garat evropiane. 

“Kemi qenë shumë afër, por nuk ia dolëm shkonim garat evropiane. Gjithsesi e cilësoi si një sezon shumë pozitiv. Sezonin e ardhshëm do bëjmë shumë”, tha Rashica. 

Krejt fund reprezentuesi i Kosovës deklaroi se është shumë i kënaqur edhe me ecurinë e tij kampionat dhe kupë. 

Për Rashicën interesim ka shfaqur pikërisht kundërshtari i djeshëm RB Leipzig si dhe dy skuadrat angleze, Everton e Crystal Palace.