Lajme

Reagim i Zyrës së BE-së për zgjedhjet në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut

Së fundmi, edhe Shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomas Szunyog, e ka vlerësuar faktin se votuesit kanë dalë të votojnë në Podujevë e Mitrovicë të Veriut, përkundër kufizimeve për shkak të koronavirusit.

Ai përmes një shkrimi në rrjetin social Twitter, ka lavdëruar edhe punën e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve.

“I vlerësoj votuesit që morën pjesë në Podujevë dhe Mitrovicën Veriore në ditën e zgjedhjeve, edhe pse pati kufizime për shkak të COVID-19. Përfshirja aktive e qytetarëve është e rëndësishme për një proces të besueshëm zgjedhor dhe demokracinë. Punë e mirë është bërë edhe nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve”, shkruan ai.

Ndryshe, Lëvizja Vetëvendosje është shpallur fituese e zgjedhjeve në Podujevë, ndërsa Lista Serbe në ato që u mbajtën sot në Mitrovicën e Veriut.

Kandidati i VV-së, Shpejtim Bulliqi, ka fituar pa balotazh në komunën e Podujevës, duke marrë 51.64 për qind të votave.

Bulliqi në këto zgjedhje pasohet nga Nexhmi Rudari i LDK-së, më 35.97 për qind, dhe PDK në vendin e tretë, ku Naim Fetahu mori 12.40 për qind të votave.

Ndërkaq, Lista Serbe fitoi bindshëm në Mitrovicën e Veriut, ku ka marrë 89.86 për qind të votave, pasuar nga VV më 3.68 për qind, PDK më 3.54 dhe Dusan Milunovic 2.92 për qind.

Kujtojmë se komuna e Podujevës dhe ajo e Mitrovicës së Veriut shpallën zgjedhjet pasi dy ish-kryetarët, Agim Veliu e Goran Rakic, morën poste në Qeverinë Hoti.

Zgjedhjet janë zhvilluar në kushte më ndryshe prej herëve të kaluara, duke marrë parasysh situatën me pandeminë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI