Lajme

Rekord i temperaturave të ngrohta në Zvicër

Stacione të shumta meteorologjike regjistruan temperatura mbi 20-tat e mëdha dje, duke thyer rekordet e mëparshme të temperaturës nga gjysma e parë e marsit

Të hënën, kombinimi i ajrit të butë dhe erërave jugperëndimore rrëzuan rekordet e mëparshme të temperaturës të gjysmës së parë të marsit në Zvicrën veriperëndimore. Pasdite, stacione të shumta meteorologjike shënuan temperatura shumë mbi 20 gradë. Vlen të përmendet matjet e kryera në Riehen (BS), pasi pasdite kanë konstatuar temperatura deri në 24.9 gradë, përcjell albinfo.ch.

Kjo u raportua nga MeteoSwiss për Keystone-ATS. Në Delémont (JU) u mat 21.6 gradë dhe rekordi i mëparshëm për periudhën nga 1 deri më 15 mars, prej 21.1 gradë, është zëvendësuar. Në Binnigen (BL) u arritën maja prej 22.8 gradë (rekordi i mëparshëm ishte 22.5 gradë). Në Adelboden (BE) 17.2 gradë të regjistruar në orët e hershme të pasdites rrëzuan rekordin prej 16.5 gradë.

Tashmë gjatë mbrëmjes ethet e pranverës rrezikojnë të shuhen sërish nga shembja e Favonios. Më pas, një front i ftohtë që lëviz nga Franca drejt Zvicrës duhet të arrijë në lindje të kantonit Jura dhe në Zvicrën veriperëndimore. Sipas MeteoSwiss, priten rrebeshe të dendura me stuhi dhe stuhi të forta ere. Mbrëmjen e së martës vija e borës pritet të bjerë nga rreth 2000 në 1300 metra mbi nivelin e detit. Në ditën e dytë të javës priten temperatura nga pesë deri në dhjetë gradë në lartësi të ulëta. Qielli do të jetë kryesisht i vranët me reshje shiu në shpatet veriore të Alpeve. Vija e borës do të bjerë midis 600 dhe 800 metra deri në mbrëmje, sipas MeteoSwiss.