Lajme

Rritja e rasteve, si do ta menaxhojë Zvicra situatën

Situata epidemiologjike në Zvicër nuk po përmirësohet – numri i infeksioneve vazhdon të jetë jashtëzakonisht i lartë, megjithëse pranimet në spital kanë mbetur relativisht të qëndrueshme. Megjithatë, kjo ka të ngjarë të ndryshojë së shpejti, parashikojnë ekspertët

Numri i kontaminimeve vazhdon të rritet, me 29,887 raste të reja të raportuara më 13 janar. Ekspertët besojnë se shumica e këtyre infeksioneve janë për shkak të variantit Omicron, i cili tani përbën 76 për qind të rasteve në Zvicër.

Shkalla kombëtare e infeksionit tani është 3,592.52 për 100,000 njerëz, mbi një mijë më shumë se javën e kaluar, shkruajnw mediat zvicerane, pwrcjell albinfo.ch.

Shumica e infeksioneve, sipas Zyrës Federale të Shëndetit Publik (FOPH) janë zbuluar në Valais (6,024.05 / 100,000), e ndjekur nga Gjeneva (5,979.15), Jura (5,829.68), Graubünden (5,753.74) dhe Ticino (5,321.01).

Rastet në Vaud (5,025,03), Fribourg (5,019,72) dhe Neuchâtel (4,555.58) gjithashtu tejkalojnë mesataren kombëtare.

Nga ana tjetër, situata është në kantonet lindore, qendrore dhe veriore është përmirësuar.

Ndoshta treguesi më i mirë i shtrirjes së infeksioneve është se afro 163,000 njerëz janë tani në izolim në Zvicër, pasi kanë rezultuar pozitivë për virusin, përcjell tutje albinfo.ch.

Ndërkohë, situata në spitale është përmirësuar paksa, me 267 pacientë me koronavirus aktualisht në njësi të kujdesit intensiv – nga 306 javën e kaluar.

Megjithatë, shkalla e infektimit ka të ngjarë të rritet, thonë zyrtarët shëndetësorë. “Është shumë e mundur që ne të arrijmë kulmin e valës brenda një deri në tre javë. FOPH pret një rritje të numrit të shtrimeve në spital në ditët në vijim”, tha Tanja Stadler, presidente e Task Forcës Covid-19.

Virginie Masserey, drejtuese e njësisë së kontrollit të infeksionit të FOPH, përsëriti se “ka një vonesë midis kohës së infeksioneve dhe kohës së shtrimit në spital. Shpesh është 14 ditë. Pikërisht gjatë dy javëve të ardhshme do të fillojmë të shohim pasojat” e infektimit me Omicron, theksoi ajo.

Nëse ky parashikim realizohet, autoritetet do të zbatonin shpejt kufizime shtesë.

“Nëse situata në spitale përkeqësohet ndjeshëm, Këshilli Federal mund të veprojë ende me shpejtësi duke vendosur masa më të rrepta si mbyllja e objekteve dhe institucioneve ose duke kufizuar kapacitetet në ngjarje në shkallë të gjerë”, tha qeveria në një deklaratë për shtyp të mërkurën.

Po vdekjet?

Ashtu si shtrimet në spital, normat e vdekjeve vazhdojnë të bien – nga 122 në javën që fillon më 27 dhjetor në 91 në javën që fillon më 3 janar.

Çfarë ka përpara?

Ndërsa është e vështirë të parashikohet saktësisht se si do të vazhdojë të evoluojë situata epidemiologjike, një numër ekspertësh shëndetësorë kanë thënë se fundi i pandemisë mund të jetë afër.

“Ne jemi ndoshta në prag të një kthese të rëndësishme, madje vendimtare, me kalimin nga një fazë pandemike në një fazë endemike”, tha ministri i Shëndetësisë, Alain Berset.

Ai ia atribuoi këtë “shkallës së imunitetit të popullatës e cila tani ka tejkaluar 90 për qind në të gjitha grupmoshat mbi 20 vjeç” për shkak të vaksinimit ose infeksionit.

Dhe sipas Rudolf Hauri nga Konferenca e Drejtorëve Kantonal të Shëndetësisë, “ne do të kapërcejmë pjesën më të madhe të pandemisë deri në pranverë, pasi imuniteti bazë do të jetë mjaft i lartë”.

 


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI