Ukraina

Rusia akuzohet se po bllokon 22 milionë tonë ushqime

Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski, ka akuzuar Rusinë për bllokimin e eksportit të 22 milionë tonë produkteve ushqimore dhe paralajmëroi se nëse portet e saj nuk zhbllokohen, shumë vende do të përballen me krizë ushqimore.

“Rusia ka bllokuar pothuajse të gjitha portet dhe mundësitë detare për të eksportuar ushqime: grurin tonë, elbin, luledielli dhe më shumë. Shumë gjëra”, tha ai, sipas deklaratës.
Zelenski paralajmëroi krizë botërore të ushqimeve, pas asaj energjetike që u provokua nga Rusia. Ai e akuzoi Moskën edhe për “vjedhje graduale” të produkteve ushqimore dhe përpjekje për t’i shitur ato, transmeton Euronews, përcjell Albinfo.ch.

Para luftës, furnizimet me grurë nga Rusia dhe Ukraina përbënin pothuajse 30% të tregtisë globale. Ukraina është eksportuesi i katërt më i madh në botë i misrit dhe eksportuesi i pestë më i madh i grurit, sipas Departamentit të Shtetit të SHBA-së.

Programi Botëror i Ushqimit i Kombeve të Bashkuara, i cili ndihmon në luftimin e pasigurisë ushqimore globale, blen rreth gjysmën e grurit të tij nga Ukraina çdo vit dhe ka paralajmëruar për pasoja të rënda nëse portet e Ukrainës nuk hapen.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI