Ukraina

Rusia po përdor ushqimin si ‘armë’

Kancelari gjerman, Olaf Scholz dhe presidenti francez, Emmanuel Macron, kanë njoftuar të dy paketa të reja ndihme financiare për të mbështetur eksportet e grurit ukrainas, të cilat janë ndërprerë nga lufta.

Macron tha në një video-mesazh se vendet më vulnerabël nuk duhet të paguajnë çmimin e një lufte që nuk e donin.

Agence France-Presse raportoi gjithashtu se presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, u zotua se BE-ja do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën, ndërsa akuzoi Rusinë për përdorimin e “ushqimit si armë”.