Lajme

SBB: më shumë trena drejt rajoneve turistike

Me hyrjen në fuqi të orarit 2023 më 11 dhjetor, Hekurudhat Federale Zvicerane (SBB) do të zgjerojnë shërbimin e tyre ekzistues në rajonet turistike, njoftoi kompania të marten, përcjell albinfo.ch.

Për shembull, ndërsa aktualisht nuk është e mundur të udhëtosh nga Zvicra frëngjisht-folëse në Graubünden pa ndryshime, dy trena të drejtpërdrejtë do të lidhin rajonin me kryeqytetin e kantonit, Chur në fundjavë.

Treni Verbier Express, i cili lidh Aeroportin e Gjenevës me Châble, si dhe treni VosAlpes Express, që lidh Friburgun me Châble, do të qarkullojë gjatë fundjavave dhe festave publike gjatë dimrit 2022/2023.

Sa i përket lidhjeve ndërkombëtare, trenat shtesë të natës nga Cyrihu do të shkojnë në Pragë përmes Leipzig dhe Dresden. Gjithashtu, një tren shtesë do të qarkullojë midis Cyrihut dhe Shtutgartit.

Më shumë vende në trenat e natës për në Hamburg, Berlin, Vjenë dhe Graz do të shtohen gjithashtu.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI