Ukraina

Scholz: Është e nevojshme të flasim me Putinin

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se është absolutisht e nevojshme vijimi i komunikimit me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin.

Scholz tha ai do të vazhdojë të flasë me Shefin e Kremlinit, pasi paqja me Ukrainën nuk mund të arrihet në formë tjetër.

“Ka disa vende dhe disa liderë të nevojshëm, që flasin me të. Është e nevojshme që komunikimet të jenë të qarta, sepse kur flas me Putinin, them ndoshta të njëjtat gjëra që ju thashë. Ju lutemi kuptoni se nuk do të ketë paqe të diktuar ”, tha Scholz.

Sipas Scholz, Rusia duhet të tërheqë trupat e saj dhe të gjejë një marrëveshje, e cila duhet të jetë e pranueshme dhe e drejtë për popullin ukrainas, shkruan “CNN”, përcjell albinfo.ch