Lajme

Sëmundja misterioze që përfshiu diplomatët amerikanë lidhet me inteligjencën ruse 

Një hetim i përbashkët nga disa media ka arritur në përfundimin se “sindroma e Havanës”, sëmundja misterioze që ka prekur diplomatët amerikanë në vitet e fundit, ‘mund të lidhet me përdorimin e armëve zanore nga Shërbimet sekrete ruse”.

Raporti thotë se “ka prova të zbuluara që sugjerojnë se incidentet e pashpjegueshme anormale shëndetësore, të njohura gjithashtu si sindroma e Havanës, mund të kenë origjinën e tyre në përdorimin e armëve të drejtuara me energji të përdorura nga anëtarët e Njësisë ruse GRU 29155”, përcjell albinfo.ch.

Njësia ruse GRU 29155 është përgjegjëse për operacionet e huaja dhe është fajësuar për disa incidente jashtë vendit, duke përfshirë tentativën për helmim të dezertorit rus, Sergei Skripal, në Mbretërinë e Bashkuar më 2018. Raportuar për herë të parë në vitin 2016 kur diplomatët amerikanë në kryeqytetin e Kubës raportuan se u sëmurën dhe dëgjuan piercing tingujt gjatë natës, sindroma e Havanës nxiti spekulime se një ent i huaj po sulmonte personelin amerikan, duke përdorur një armë të paspecifikuar sonar.

Skanimet tregojnë ndryshime në trurin e punonjësve të Ambasadës amerikane në Havanë që raportuan sëmundje me simptoma të tjera, duke përfshirë gjakderdhje hundësh, dhimbje koke dhe probleme me shikimin, u raportuan më vonë nga stafi i ambasadës në Kinë, Evropë dhe kryeqytetin amerikan, Uashington DC.

Hetimi, i mbuluar nga The Insider, Der Spiegel dhe 60 Minutes i CBS, tregoi se armët zanore të përdorura nga agjentët rusë mund të kishin shënjestruar diplomatët e prekur. Kremlini i ka mohuar akuzat. Një raport i autoriteteve amerikane vitin e kaluar tha se nuk kishte gjasa që një fuqi e huaj të ishte përgjegjëse për këto simptoma. Fenomeni e ka marrë emrin nga kryeqyteti i Kubës, ku rasti i parë besohej të ishte zbuluar në vitin 2016 – por hetimi i ri sugjeron se mund të ketë qenë në Gjermani në vitin 2014.