Maqedonia

SHBA dhe Maqedonia e Veriut nënshkruan një plan 10-vjeçar për bashkëpunim në mbrojtje

Mësohet se sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, dhe ministrja e Mbrojtjes e Maqedonisë së Veriut, Slavjanka Petrovska, premtuan forcimin e mëtejshëm të marrëdhënieve mbrojtëse të dy vendeve, njoftoi Pentagoni pas takimit të djeshëm, përcjell albinfo.ch.

Thuhet se Austin dhe Petrovska u takuan për të nënshkruar një udhërrëfyes 10-vjeçar për bashkëpunimin në mbrojtje, i cili përcakton synimet për të dy vendet që të punojnë së bashku për të zgjidhur sfidat e përbashkëta të mbrojtjes.

“Maqedonia e Veriut ka qenë prej kohësh mik i madh i Shteteve të Bashkuara, ndërsa interesat tona dhe vlerat tona na bëjnë të përpiqemi për një Evropë të lirë, të plotë dhe në paqe”, tha Austin kur i uroi mirëseardhjen Petrovskës në Pentagon.

“Ndërsa Rusia vazhdon të zhvillojë luftën e saj mizore dhe të paprovokuar të zgjedhur kundër Ukrainës, unë jam vërtet mirënjohës për punën e Maqedonisë së Veriut për të mbështetur popullin ukrainas në këtë kohë nevoje.”

Austin vlerësoi Maqedoninë e Veriut, e cila është anëtare e NATO-s që nga viti 2020, për kontributin e saj në Aleancë, si dhe për kremtimin e “marrëdhënieve të forta dypalëshe të mbrojtjes të dy vendeve”.

“Sot jam krenar që bashkërisht do të nënshkruajmë udhërrëfyesin SHBA-RMV për bashkëpunim në mbrojtje”, tha ai.

“Ky udhërrëfyes përshkruan qëllimet tona për marrëdhëniet dypalëshe të mbrojtjes gjatë 10 viteve të ardhshme dhe tregon mënyrat se si mund të punojmë së bashku për të modernizuar dhe fokusuar bashkëpunimin tonë të sigurisë për të punuar për të trajtuar mjedisin e sotëm të kërcënimit global.”

Në njoftim thuhet se Petrovska tha se Maqedonia e Veriut do të qëndrojë “krah për krah” me Shtetet e Bashkuara në përmbushjen e sfidave të përbashkëta, duke përfshirë vazhdimin e mbështetjes së Ukrainës “përballë agresionit të paprovokuar të Rusisë”.

“Maqedonia e Veriut sot është anëtare e NATO-s dhe ne së bashku me Shtetet e Bashkuara të Amerikës qëndrojmë krah për krah në përballjen me sfidat e përbashkëta të sigurisë. Vitin e kaluar, Shtetet e Bashkuara na dhanë një mbështetje të madhe që nuk ishte vetëm financiare. Kemi shkëmbyer njohuri dhe përvojë, kemi praktikuar dhe trajnuar së bashku dhe jemi krenarë që kontribuojmë në sigurinë e NATO-s dhe të rajonit”, tha në takim ministrja Petrovska.

Shtetet e Bashkuara kanë ofruar më shumë se 39.7 miliardë dollarë ndihmë sigurie për të ndihmuar forcat ukrainase të mbrojnë vendin e tyre që nga fillimi i pushtimit rus në shkurt 2022.

SHBA gjithashtu vazhdon të udhëheqë një aleancë prej më shumë se 50 vendesh në tubimin për Ukrainën përmes Grupit të Kontaktit të Mbrojtjes së Ukrainës.

Austin tha se mezi pret të diskutonte më tej prioritetet e përbashkëta të mbrojtjes të Shteteve të Bashkuara dhe Maqedonisë së Veriut gjatë samitit të NATO-s në Vilnius, Lituani, në korrik.