Lajme

Shënohet 50-vjetori i sulmit më të keq terrorist në Zvicër

Rreth 300 njerëz nga Zvicra, Izraeli, Kanadaja dhe Gjermania u mblodhën në veri të Zvicrës për të përkujtuar 50-vjetorin e një sulmi me bomba që mori 47 jetë.

Pjesëmarrësit, përfshirë Ruedi Berlinger, bashkorganizator i ngjarjes përkujtimore dhe djali i kapitenit të fluturimit të vrarë në përplasje, vendosën kurora dhe dogjën 47 qirinj.

Më 21 shkurt 1970 Zvicra u trondit kur Swissair 330 i detyruar për Tel Aviv, u rrëzua menjëherë pas ngritjes nga Cyrihu, duke vrarë të gjithë në bord: 38 pasagjerë dhe nëntë në ekuipazh. Askush nuk është paraqitur në gjykatë për bombardimet, ky sulm vlerësohet si sulmi më i keq terrorist në historinë e Zvicrës.

“Ne vazhdojmë të luftojmë për drejtësi dhe kundër harrimit”, tha Arthur Schneider, një politikan vendas në Würenlingen. Schneider tha se 50 vjet më parë nuk kishte pasur asnjë ndihmë kujdesi për të afërmit e viktimave, të cilët ai i quante “heronjtë e Würenlingen”.

Jacob Keidar, ambasadori i Izraelit në Bernë, tha se secila prej 47 viktimave mbahet mend ende – 15 prej të cilëve ishin izraelitë. Ai shtoi se shpresonte që informacionet e reja mund të hedhin më shumë dritë mbi mizorinë.

Dyshimi i hershëm për sulmin me bomba ra mbi Organizatën Palestineze erationlirimtare (PLO). Hetimet fillestare mbi bombën u mbyllën në vitin 1985, u rihapën dhjetë vjet më vonë dhe më në fund u ndërprenë në vitin 2000, përcjell albinfo.ch.