Shqipëria

Shqipëri: Bllokohen rrugët, masa të shtuara sigurie për ndeshjen Shqipëri-Poloni

Në stadiumin “Air Albania” sonte do të zhvillohet ndeshja Shqipëri-Poloni. Për mbarëvajtjen e kësaj ndeshje, afro 1007 forca policore janë angazhuar, raporton TCH, përcjell albinfo.ch. Në njoftimin për media, Policia e Shqipërisë ka bërë me dije se disa rrugë pranë stadiumit do të bllokohen duke filluar nga ora 15:00.

Sipas njoftimit, për organizimin dhe menaxhimin e situatës së rendit dhe sigurisë publike gjatë zhvillimit të ndeshjeve ndërkombëtare të futbollit, për mbarëvajtjen e këtij aktiviteti, si dhe për të lehtësuar qarkullimin e automjeteve në qytetin e Tiranës, gjatë datës 10 shtator 2023, nga ora 15:00, deri në përfundim të ndeshjes, nga Policia e Shtetit, në bashkëpunim me Bashkinë e Tiranës, do të aplikohen kufizime të qarkullimit të mjeteve në disa akse rrugore në afërsi të stadiumit.

Ndër të tjera thuhet se në zbatim të planit të masave, policia do të ushtrojë kontroll të imtësishëm ndaj tifozëve, para futjes në stadium, me qëllim parandalimin e futjes në stadium të banderolave me përmbajtje raciste, të fishekzjarrëve, flakadanëve, lëndëve piroteknike, monedha metalike, çadra, mbushës telefoni dhe sendeve të tjera të forta të rrezikshme për jetën dhe shëndetin e pjesëmarrësve.

Dyert e hyrjes në stadium, sot janë hapur nga ora 17:00.