Shqipëria

Shqipëria: “Me bukurinë dhe kulturën si të Italisë, me çmime shumë më të ulëta”

"Me një të kaluar komplekse dhe një kulturë për t'u zbuluar, Shqipëria ofron mundësi të pafundme për aventura me buxhet të ulët"

Bukuria natyrore e Shqipërisë, kuzhina e larmishme dhe trashëgimia magjepsëse osmane po zbulohen nga një numër në rritje i udhëtarëve britanikë.

Vizitorët lënë anash historinë e trazuar të shekullit të 20-të dhe stereotipet poshtëruese të Hollivudit për të shijuar disa nga udhëtimet e pushimeve më të përballueshme në Evropë, transmeton albinfo.ch. Kështu shkruan portali në gjuhën gjermane nachrichtend.com në artikullin ku bën krahasimin mes ofertave turistike në Itali dhe atyre përkatëse, në Shqipëri.

Krahasimet janë bërë sipas kategorisë, për shembull, një fundjavë në Tiranë që sipas artikullit kushton 100-200 funta, në Romë kushton 500-600 funta. Ngjashëm është edhe në destinacionet tjera, ku pushimi në bregdet në Shqipëri krahasohet me “ekuivalentin” e tij në Itali dhe pushimi në mal ose në qytete tjera, po ashtu.

“Ne kemi parë një interes në rritje për udhëtimet në Shqipëri, kjo është arsyeja pse kemi nisur shitjen e pushimeve me shumë aktivitete atje këtë vit,” thotë Emma Heywood nga Undiscovered Balkans, një operator turistik në Mbretërinë e Bashkuar e specializuar në pushimet aktive në Ballkanin Perëndimor.

“Pranimi ishte edhe më i mirë se sa pritej, edhe nga familjet me fëmijë më të vegjël”, shkruan portali.

Përveç peizazhit malor kodrinor dhe liqeneve të gjera, të cilat janë të njohura për alpinistët, ka fshatra piktoreskë prej guri, limane të fshehta plazhi dhe xhami mesjetare…

Me një të kaluar komplekse dhe një kulturë për t’u zbuluar, Shqipëria ofron mundësi të pafundme për aventura me buxhet të ulët.

“Shqipëria po kalon një moment. Më kujton se si ishte Kroacia 15 vjet më parë, njerëzit janë kaq mikpritës”,  thotë Michael Pullman nga Wild Frontiers Adventure Travel.

“Turistët po e zbulojnë Shqipërinë si një destinacion të shkëlqyeshëm për pushime aventureske ose për të përjetuar diçka krejtësisht ndryshe, por në një fluturim të shkurtër më afër shtëpisë”, shton ai, transmeton albinfo.ch. “[Plus] Ju mund të shijoni një shujtë me një gotë verë për 5 funta për person”.

Dhe nuk është vetëm kuzhina e shijshme vendase, një përzierje greke, turke dhe italiane, që nuk e rëndon portofolin. Ne hulumtuam çmimet në disa faqe interneti për të marrë një pamje gjithëpërfshirëse për të krahasuar koston e akomodimit për dy të rritur në një dhomë në Shqipëri dhe Itali dhe gjetëm dallime të konsiderueshme çmimesh në të dy anët e detit.

Kështu, revista krahason vendpushimin luksoz italian Amalfi me Gjirokastrën shqiptare. Për një javë në tetor në Gjirokastër duhet paguar 200 deri 300 paundë ndërsa në Amalfi 700 deri në 1100 funta, përcjell albinfo.ch. Ngjashëm duket edhe me Thethin në Alpet veriore të Shqipërisë. Atje mund të kalohen 3 netë me 70 deri funta euro ndërsa në  Cortina d’Ampezzo, të Dolomiteve italiane, për të njëjtën kohë nevojiten 280 deri në 500 funta.