Futboll

Shqiptarët e Maqedonisë së Veriut gati për debutim në Evropian

Sot, Maqedonia e Veriut do të debutojë në një Kampionat Evropian

Maqedonia e Veriut është gati për sfidën e parë në një Kampionat Evropian. Ballkanasit do të përballen me Austrinë sot nga ora 18:00, në kuadër të grupit C.

Takimi tjetër i grupit zhvillohet nga ora 21:00, mes Holandës dhe Ukrainës, kurse nga ora 15:00 ndeshen Anglia dhe Kroacia, shkruan albinfo.ch.

Rruga e maqedonasve nuk ishte aspak e lehtë. Ata siguruan Evropianin përmes Ligës së Kombeve, ku kishin mundur Kosovën dhe Gjeorgjinë.

Kapiten është Goran Pandev, derisa në radhët e saj ka gjashtë futbollistë shqiptarë: Visar Musliu, Egzon Bejtullai, Ezgjan Alioski, Arjan Ademi, Enis Bardhi dhe Ferhan Hasani.

“Ndjehem shkëlqyeshëm që jam pjesë e këtij reprezentacioni që ka korrur sukses historik. Me padurim e pres fillimin e kampionatit. Shpresoj se në Bukuresht do të prezantohemi sa më mirë dhe do të arrijmë t’i gëzojmë tifozët tanë. Gjithmonë kam dhënë gjithçka nga vetja, në reprezentacionin e ri të Maqedonisë deri 21 vjeç dhe në reprezentacionin A. Duhet të sulmojmë dhe të mbrohemi. Kemi ekip të shkëlqyer, jemi të përgatitur për Euro 2020”, u shpreh Bejtullai.

“Unë mendoj që kemi 3 ndeshje shumë të vështira, nuk duhet të anashkalohet asnjëra. Maqedonia është këtu me shumë vullnet me shumë ambicie që të jap maksimumin në secilën lojë. Gjërat personale, a do të kem mundësi të jem startues, po ose jo apo në minutat në vazhdim, nuk më preokupojnë shumë sepse për atë gjë vendos trajneri, unë jam në së shumti i gëzuar që jam pjesë e këtij grupi e këtij suksesi. Shpresoj që ta kemi shëndetin dhe ta japim maksimumin në fushën e gjelbër”, theksoi Enis Bardhi.

Ndeshja do të zhvillohet në Bukuresht të Rumanisë.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI