Lajme

Shqiptarja që “pushtoi” skenën e “The Voice Germany”, tani në version tjetër

Rrezarta tani në prag të karrierës do të ndjekë rrugën e yjeve muzikore të “Pop Star” me renome botërore, sikurse Rita Ora, Dua Lipa, Bebe Rexha

Është Rrezarta Bojaxhiu, vajza shqiptare që pëlqen ta thërrasin shkurt Rreze. Ajo bëri shumë “zhurmë” në Gjermani. Madje, u komentua për ngjyrat e saj të zërit kumbues, duke ”pushtuar” skenën e “The Voice Kids Germany”.

Që në paraqitjen e parë, në audicionet e fshehta, Rrezarta goditi fort me këngën klasike të operës, “Nessun Dorma” nga Luciano Pavarotti. Këngë kjo e vështirë, që në vete do përveç zërit, edhe mjeshtri të veçantë, që të dyja këto vlera i gëzon ajo.

“Në një farë mënyrë, e prisja që do të ketë sukses, por asnjëherë nuk e mendoja se do të ishte aq e madhe”, tha ajo për Albinfo.ch.

Ishte juria ata që u habitën me performancën e saj, juri kjo e përbërë nga 5 persona, emra të njohur të skenës botërore, të cilët pa hezituar shtypën butonin “PO”, duke dhënë sinjal pëlqimi që ta kenë në ekipin e tyre, si Lena Meyer-Landrut, Sasha, Max Giesinger dhe dy anëtarët e grupit “Meine Freunde”.

Duhet theksuar se Rrezarta nuk kishte aplikuar në “The Voice”, por ishin ata të cilët e ftuan që të performojë në skenën e tyre.

“Filimisht, mua më kanë ftuar në “The Voice Kids”, unë nuk kam aplikuar, por pranova me dëshirë. Ishte shumë ekperiencë e veçantë për mua. Aty arrita deri në gjysmëfinale dhe jam shumë e gëzuar se fazat më të vështira i kam kaluar”, shprehet ajo.

Imazhi mund të përmbajë: 1 person, tekst

Nga Islanda, drejt një jete të re në Zvicër

Rrezarta ka lindur në Islandë, ndërkohë që prindërit e saj janë nga fshati Plavë, treva e Opojës, në komunën e Dragashit, në Kosovë. Që në moshën 5-vjeçare ajo filloi të këndojë në disa evente, ndërkohë në moshën 9-vjeçare u bë pjesë e një opere.

“Unë si 9-vjeçare isha pjesë e një opere në Islandë dhe të këndosh në një arenë të operës, nuk është e lehtë, por për mua nuk ishte fare problem. Gjithashtu, kisha edhe eksperienca në gara (kompetitione) nga kam marrë edhe përvojen e duhur, duke sjellë suksese shumë të mira”.

Në vitin 2017, Rrezarta, së bashku me familjen e saj, u shpërngulen nga Islanda drejt një jete të re në Zvicër. Ajo që tre vjet jeton në Zvicër, në kantonin e Cyrihut dhe ndihet shumë mirë me jetën që i ofrohet në Zvicër.

 

Dashuria për muzikën klasike, pa lënë anash “pop music”

Rrezja, përveç muzikës klasike, këndon shumë bukur edhe “pop music”, por atë klasike e ka më për zemër dhe e do më shumë.

“Të them të drejtën, muzikën kalsike e kam në zemrën time. Zemra ime pushon kur këndoj një “Arie” të veçantë. Ndërkohë “pop music” më pëlqen, por që klasikën e kam më në zemër.

Rrezja ka një gërshëtim të veçantë mes këtyre dy rrymave, sepse në të dyja ka treguar rezultate të suksesshme dhe kjo patjetër se është një përparësi për të që në një të ardhme të bëhet një yll i muzikës botërore.

 

“Unë të du ma s’shumti n’botë” dhe “Dont Let Go”

Këto janë dy këngët e fundit të realizuara që njëra është publikuar para disa muajve “Un të du mas shumti n’botë” dhe “Dont Let Go”, e cila u publikua para disa dite.

“Mas shumti n’botë” publikuar para disa muajve tashmë është një debutim i suksesshëm i saj në tregun muzikor, qoftë me paraqitjen e saj artistike, ashtu edhe me baladën e saj.

Muzika e këngës së regjistuar nga “Mixey Music” është kompozuar nga Armend Rexhepagiq, me tekst nga Aida Baraku dhe producentë Yll Limani e Fatjon Miftari.

Ajo aterroi në Tiranë e Vlorë për të realizuar këngën e saj të parë me videoklip dhe jo më kot i kishte zgjedhur këto dy vende.

Rrezja është shprehur për Albinfo.ch se kjo këngë është në gjuhën shqipe, pasi që ishte edhe ëndrra e prindërve të saj.

Kënga “Ma s’shumti n’botë” ishte ëndrra e prindërve të mi. Me një fjalë, doja të realizoja ëndrrën e tyre, që ta bëj një këngë në gjuhën shqipe, pasi që krejt çfarë kanë bërë prindërit për mua, kjo ishte thjesht një falënderim për ta dhe realizim i ëndrrës së tyre”.

Nga ana tjetër, “Dont Let Go”, është titulli i këngës së re nga Rrezarta, e publikuar para pak dite. Kjo këngë duket se do të jetë një debutim i suksesshëm i saj në tregun muzikor, qoftë me paraqitjen e saj skenike, ashtu edhe me atë artistike, shkruan albinfo.ch.

Duhet theksuar se kënga eshtë në gjuhën angleze dhe e producuar nga studio “RRecords” nga Rinor Ukimerit. Ndërkohë teksti është punuar nga Ayleen Rogers nga Los Angelos dhe video-klipi është bërë nga “Creative-video-alb” në Tiranë. Vlen të cekët se spoti i kësaj kënge është bërë në Vlorë. /Albinfo.ch

 

Rrezarta tani në prag të karrierës do të ndjekë rrugën e yjeve muzikore të “Pop Star” me renome botërore, sikurse Rita Ora, Dua Lipa, Bebe Rexha etj.