Lajme

Shtatori i vitit 2023, më i ngrohti në historinë e Zvicrës

 

Shtatori i vitit 2023 do të hyjë në histori si më i ngrohti që nga fillimi i matjeve, raporton MeteoNews. Shtatori i këtij viti ishte katër gradë shumë i ngrohtë në gjithë Zvicrën në krahasim me normën klimatike nga viti 1991 deri në vitin 2020, përcjell albinfo.ch.

Dhe, tetori fillon ashtu siç mbaroi shtatori. Me shumë diell dhe temperatura të ngrohta. Sipas MeteoSwiss, termometri do të rritet në mbi 20 gradë të dielën – Sion mund të jetë i pari me 25 gradë. Dhe java e re gjithashtu nis me temperatura verore, shkruan 20 minuten.