Lajme

Si të kaloni një pasdite vere në Austri si një vendas?

Praktikoni Fingerhakeln, përgatitni Gurken, shkoni në shëtitje ose provoni të notoni në një liqen. Këtu janë mënyrat më të mira për të shijuar një pasdite të nxehtë vere si një austriak i vërtetë.

Vera është këtu, dhe ndërsa jeni në Austri, mund të dëshironi të përjetoni një pasdite vere në frymën e vërtetë austriake.

Shijoni lojërat tradicionale austriake në parqe

Gjatë ditëve të nxehta të verës, kalimi i kohës në park mund të sigurojë pak hije dhe temperatura më të ulëta.

Është gjithashtu një vend i përsosur për të eksploruar disa tradita të vërteta austriake, transmeton albinfo.at.

Për shembull, mund të kënaqeni duke praktikuar sportin tradicional austriak Fingerhakeln. Këtu ju duhen dy pjesëmarrës që të lidhin gishtat e mesëm në një rrip lëkure dhe më pas ata duhet të përpiqen të tërheqin konkurrentin tjetër mbi një vijë të shënuar. Ndërsa ky sport është më i zakonshëm në ngjarjet tradicionale, është gjithashtu një aktivitet që mund ta shijoni në një park me miqtë.

Nageln është emri i një loje tjetër tradicionale që mund ta luani në park, megjithëse kërkon motivim më të lartë pasi duhet të bartni disa gjëra të rënda në park.

Në këtë lojë, pjesëmarrësit i godasin me çekiç gozhdët në një trung druri duke përdorur anën e ngushtë të çekiçit, shkruan thelocal. Personi që përdor numrin më të vogël të goditjeve fiton. Loja luhet zakonisht gjatë festivaleve tradicionale, por gjithashtu mund të jetë një sfidë argëtuese në një park.

Edhe pse nuk është lojë, vallëzimi popullor austriak, Schuhplattler është ende një aktivitet i përsosur pasdite në një park. Për të kryer vallëzimin ju duhet të goditni në mënyrë ritmike këmbët tuaja dhe të goditni me duar kofshët, gjunjët dhe thembrat e këpucëve.

Shpesh mund të shihni njerëz që praktikojnë vallëzimin në parqe gjatë festivaleve ose ngjarjeve kulturore, dhe më pas thjesht mund të kërkoni të bashkoheni.

Shijoni një piknik me shije austriake

Edhe pse shijet tipike austriake si Germknödel dhe Hirn mit Ei mund të mos jenë opsionet më të përshtatshme për një piknik pasdite, ushqimet e tjera tipike austriake janë patjetër.

Pretzels dhe Schinken-Käse-Toast (tost me proshutë dhe djathë) janë ndoshta ato që përgatiten më lehtë, dhe të dyja janë shumë tipike austriake. Nëse dëshironi diçka më të shëndetshme dhe më të freskët, është mirë të bëni një Gurkensalat tipike me tranguj, qepë dhe kopër të prera hollë, të hedhura në një salcë të lehtë uthull.

Nëse keni një skarë afër, pse të mos bëni një Käsekrainer? Kjo salsiçe austriake është e mbushur me djathë dhe nëse i vendosni pak mustardë sipër, keni në dorë një recetë klasike austriake.

Në rast se dëshironi pak ushqim komod në piknik, Erdäpfel Salat ose Käsespätzle, i cili është i ngjashëm me makaronat dhe djathin, mund të jenë zgjidhja juaj më e mirë. Këto dy pjata janë gjithashtu perfekte për t’u ndarë.

Nëse kërkoni diçka më të zbukuruar për ta vendosur në tryezën tuaj të piknikut, mund të krijoni një dërrasë ushqimesh me mish të pjekur austriak, si Speck (proshutë e tymosur), Landjäger (sallam i thatë) dhe Blunzen.

Vizitoni një kopsht birre

Kalimi i pasditeve të verës në kopshtet tradicionale të birrës austriake është një domosdoshmëri për shumë njerëz në Austri.

Kopshtet e birrës janë qendra sociale ku njerëzit e të gjitha moshave mblidhen së bashku për t’u çlodhur dhe për të shijuar ditët e ngrohta. Këtu, ju mund të argëtoheni në një atmosferë të gjallë dhe ndonjëherë edhe të dëgjoni dhe kërceni muzikën live tradicionale austriake.

Kopshtet austriake të birrës janë vende të shkëlqyera për të kaluar kohë me miqtë dhe për të takuar njerëz të rinj mbi një vlerësim të përbashkët të birrës dhe ushqimeve austriake si salcice të ndryshme, sallata me vaj kungulli, bukë dhe ndoshta pak Leberkäse.

Shumë kopshte birre ofrojnë gjithashtu mundësi për të provuar birra të ndryshme duke mësuar për traditat e birrës së Austrisë.

Hiking

Hiking ka një traditë të gjatë në kulturën austriake, që daton prej shekujsh. Ishte historikisht një mjet transporti dhe eksplorimi në terrenin e thyer të Alpeve.

Kur jetoni në Austri, ka të ngjarë të jetoni afër disa maleve ose të paktën disa zonave më kodrinore. Kjo ju jep një mundësi të shkëlqyer për të shijuar një pasdite sportive duke eksploruar mjedisin tuaj të bukur.

Austria është një vend që ofron qindra pista ecjeje, edhe nëse jetoni në rajone më pak malore, si në Vjenë dhe Burgenland. Meqenëse vera ka tendencë të jetë e nxehtë në Austri, dhe veçanërisht në Vjenë, ecja në disa zona pyjore mund të sigurojë hije dhe temperatura më të ulëta.

Dhe mbani mend, edhe nëse austriakët pëlqejnë birrën e tyre, ata gjithashtu pëlqejnë të bëjnë sport.

Shkoni në një “kafe”

Meqenëse verat austriake priren të jenë të nxehta, mund të jetë e nevojshme të kërkoni lehtësim në vende më të freskëta gjatë pasdites. Kjo ju jep mundësinë e përsosur për të përjetuar kulturën tradicionale të kafesë.

Brenda shumicës së kafeneve, veçanërisht në Vjenë, mund të gjeni një gamë të gjerë opsionesh kafeje klasike të përgatitura nga baristë të aftë.

Pavarësisht nëse preferoni një Wiener Melange kremoze (ekspreso me qumësht të zier në avull), një Einspänner (ekspresso me krem ​​pana) ose një Eiskaffee freskuese (kafe me akull), zakonisht ka diçka që i përshtatet shijes së të gjithëve.

Tregoni aftësitë tuaja të notit në një liqen aty pranë

Mos u habitni nëse shihni austriakë sportivë që kryejnë stërvitje intensive noti në stilin e lirë (përpara zvarritjes) në një liqen aty pranë.

Nëse nuk mund të notoni me vetëbesim, atëherë notimi në ujë të hapur mund të hapë dyert për miqësi me vendasit. Shikoni disa video, punësoni një trajner ose kërkoni dikë që t’ju tregojë teknikat.