Lajme

Sonte, “nata e yjeve” në Zvicër

Sonte ju do të mund të shihni yje të panumërta që shihen me sy të lirë në qiellin mbi Zvicër.

Kjo është për shkak të shiut të meteorëve Perseid, një ngjarje që ndodh një herë në vit kur meteorët më të mëdhenj hyjnë në atmosferë, përcjell tutje albinfo.ch.

Nëse jeni me fat, mund të dalloni deri në njëqind yje që gjuajnë në orë – por vetëm në kushte të mira vëzhgimi, duke përfshirë një qiell të pastër dhe një vend të izoluar larg dritave të ndritshme të qytetit.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI