Lajme

Spanja, vendi i parë evropian që u jep grave ‘leje menstruale’ nga puna

Spanja do të bëhet vendi i parë perëndimor që lejon gratë të marrin tri ditë “leje menstruale” nga puna çdo muaj, sipas legjislacionit të ri të propozuar që do të zbulohet javën e ardhshme, sipas gazetës El Pais, përcjell albinfo.ch.

Qeveria spanjolle pritet të miratojë masën si pjesë e një projektligji më të gjerë për shëndetin riprodhues dhe të drejtat e abortit, detajet e të cilit pritet të zbulohen të martën.

Në mbarë botën leja menstruale aktualisht ofrohet vetëm në një numër të vogël vendesh, duke përfshirë Japoninë, Tajvanin, Indonezinë, Korenë e Jugut dhe Zambinë.

Projektligji do të ulë gjithashtu TVSH-në për produktet e higjienës femërore në dyqane dhe do t’i bëjë produktet e periudhës të disponueshme falas në shkolla dhe qendra arsimore.

Projektligji shëndetësor do të garantonte gjithashtu të drejtën për të kërkuar një abort falas në sistemin e kujdesit shëndetësor publik të vendit, dhe do të anulonte kërkesën që 16 dhe 17-vjeçarët të marrin pëlqimin prindëror për procedurën.