Lajme

Spitalet në Britani po përgatiten për një valë të dytë të COVID-19

NHS po përgaditet për një valë të dytë të COVID-19 gjatë vitit e cila sipas shefit ekzekutiv të këtij spitali,  Simon Stevens mund të jetë edhe më e rënd.

Stafi i NHS’së kishin frikë se në muajin mars, numri i pacientëve të infektuar me COVID-19 do të ishte i papërballueshme. Por, vetëm 128,737 pacientë me COVID-19 janë pranuar deri më tani në repart shkruan DailyMail, transmeton albinfo.ch .

Sipas Stevens për ta menaxhuar situatën duhet të bëhet një testim i rreptë i personave të dyshuar.

“Është plotësisht e mundur që do të ketë një valë të dytë. Rreziku është që shumë prej simptomave janë të këmbyeshëm, kështu që një nga gjërat për të cilat na duhet qartë është një shërbim shumë i rreptë i testimit dhe gjurmimit në dispozicion, aftësia për të dhënë paralajmërime të hershme për spitalet ku ka rritje lokale.”, shtoi ai.

Simon Steven, tha se nuk dihet nëse do të ketë një vaksinë në dispozicion për këtë vit dhe se kur mund të dal ajo.