Futboll

Sportistët më të paguar në botë

Shumë shpesh ideja për t’u paguar për të bërë sportin që ke dashur gjithmonë, shihet si një ëndërr e përjetshme, megjithëse të arrish atë elitë është një rrugëtim shumë i gjatë, plot sakrifica dhe më pas i shpërblyer në përputhje me rrethanat.

“Data World” ka renditur sportistët më të paguar në vitin e fundit në shkallë globale, pavarësisht nëse këto fitime vijnë drejtpërdrejt nga aktiviteti në fushë ose nga kanale të tjera josportive, si sponsorizimet. Në krye të listës janë dyshja e përjetshme e rivalëve Ronaldo dhe Messi, të ndjekur me rreth dhjetë milionë dollarë më pak nga pasardhësi i tyre hipotetik Mbappè, shkruan Scan, transmeton albinfo.ch.

Ylli portugez e mbylli vitin 2023 në krye të të gjithëve me 136 milionë dollarë të fituar, ku 90 prej tyre vijnë nga të ardhurat jofutbollistike dhe që sigurisht do të përforcohen nga ekspozimi i ri mediatik i Lindjes së Mesme pas lamtumirës së tij me futbollin evropian, duke kaluar mes radhët e Al-Nassr FC.

Lionel Messi duhet të “zgjidhet” me gjithsej gjashtë milionë më pak – 130, të cilat megjithatë ndahen në mënyrë të barabartë mes atyre që vijnë nga fusha dhe pjesës tjetër të pagave të marra gjatë vitit të kaluar, i pari që ka veshur fanellën e Inter FC të Miamit. Mbappe, asi francez i Paris Saint Germain, ndër të tre, është ai që ka fituar shumën më të konsiderueshme falë 100 milionëve dollarëve në total.

Numerikisht, pas tre pozicioneve të para, renditja fiton pak më shumë variancë falë katër sporteve të tjera për shtatë pozicionet e mbetura të top 10-shes, përkatësisht basketbolli, boksi, golfi dhe tenisi. I pari mes “të tjerëve” LeBron James me 119.5 milionë dollarë, katër herë kampion i NBA-së dhe mbajtësi i freskët i titullit të lojtarit që ka shënuar më shumë pikë në historinë e NBA në sezonin e rregullt.