Futboll

Stadiumi në Cyrih pritet të jetë i mbushur me tifozët shqiptarë

Stadiumi “Letzigrund” ka kapacitet prej 26 mijë ulëseve, derisa është stadiumi vendas i klubit të futbollit të Zurichut dhe Grasshopper-it

Tashmë është gjithçka zyrtare. Takimi vëllazëror ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë do të zhvillohet në Cyrih në stadiumin “Letzigrund”.

Të gjitha palët kanë konfirmuar marrëveshjen, derisa edhe mediat zvicerane i kanë kushtuar rëndësi kësaj përballje, që zhvillohet më 29 maj nga ora 20:00, shkruan albinfo.ch.

“Blick” shkruan se postieri i ndeshjes tashmë është shtypur dhe stadiumi pritet të jetë i mbushur.

Për dallim nga dy ndeshjet e fundit miqësore të Kosovës, ky takim do të zhvillohet në një stadium me 25 mijë ulëse.

Duke parë edhe që një numër i madh i shqiptarëve jetojnë në Zvicër, atëherë, shumica e biletave pritet të shiten.

Për bashkatdhetarët ky është një rast i mirë të shohin Shqipërinë dhe Kosovën nga afër, për më tepër, në një takim vëllazëror.

Stadiumi “Letzigrund” ka kapacitet prej 26 mijë ulëseve, derisa është stadiumi vendas i klubit të futbollit të Zurichut dhe Grasshopper-it. Ky stadium është olimpik dhe është përdorur në shumë gara të atletikës, si Liga e Diamant, kurse është përdorur edhe për koncerte.

Gjithashtu në këtë stadium janë zhvilluar ndeshje të Kampionatit Evropian më 2008, ndër të tjera edhe Francë-Itali.

Edhe Zvicra ka luajtur disa ndeshje në këtë stadium, kurse në muajin mars ishte zhvilluar ndeshja miqësore Egjipt-Portugali, derisa është konfirmuar edhe ajo ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë.