Lajme

Studimi që tregon se cilat zona të Zvicrës ëndërrojnë më shumë

Një studim i zakoneve të gjumit në të gjithë Zvicrën tregon disa dallime në zonat gjuhësore gjatë kohës së gjumit, kush ëndërron më shumë.

Por ne të gjithë po flemë sasinë minimale të gjumit në 7 orë, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Sondazhi i Institutit Link tregon se koha e gjumit në zonat që flasin frëngjisht dhe gjermanisht janë mesatarisht midis orës 10 dhe 11 pasdite, ndërsa ato në zonat italiane do të shkojnë në shtrat pak më vonë.

Folësit gjermanë raportojnë se kanë ëndërruar më së paku – vetëm 26% thonë se ëndërrojnë rregullisht – por përsëri italishtfolësit thonë se ëndërrojnë 40% të kohës.

Por të gjithë flenë më shumë në fundjavë – rreth 2 orë shtesë.