Lajme

Super Bowl po afrohet – ja çfarë duhet të dini

Las Vegasi shkëlqen edhe më shumë se zakonisht dhe miliardat po rrjedhin. Ja çka duhet të dini rreth “LVIII Super Bowl”.

Super Bowl-i i 58-të (LVIII), finalja e Ligës Kombëtare të Futbollit (NFL), po afron. Në stadiumin Allegiant në jug të Las Vegasit, kampioni në fuqi Kansas City Chiefs dhe sfiduesit San Francisco 49ers përballen me njëri-tjetrin në ngjarjen më të madhe sportive individuale në botë. Stadiumi mund të strehojë 65,000 spektatorë dhe spektakli fillon të hënën mbrëma në orën 00:30 të mëngjesit CET, transmeton albinfo.ch.

Çfarë lloj përvoje sportive mund të prisni?

“Për një lojë që ofron një numër të madh aspektesh taktike. Është si shahu me shumë kontakt fizik. Por shumë taktika do të thotë edhe shumë ndërprerje: 60 minuta lojë në futboll shpejt shndërrohen në tre orë lojë. Futbolli premton shumë emocione, madje edhe një epërsi në dukje e madhe mund të zhduket në një çast. Përveç kësaj, nuk do të shihni kurrë një lojtar që rrotullohet në tokë dhe të shtiret për një dëmtim”, shpjegon Adrian Wicky nga SRF Sport.

Sa popullor është futbolli amerikan jashtë SHBA-së?

“Sporti po tërheq gjithnjë e më shumë njerëz. Kishte dy ndeshje në Frankfurt këtë sezon, të dyja u shitën plotësisht. RTL, si një transmetues NFL në Gjermani, ka arritur pjesë dhe vlerësime shumë të larta të tregut dhe do të ketë një lojë NFL në Brazil sezonin e ardhshëm. Futbolli amerikan nuk është më vetëm një lojë për SHBA-në”, ka thënë tutje ai.

Pse çmimet e biletave janë më të larta këtë vit?

Kërkesa për Super Bowl ka qenë vazhdimisht e lartë prej vitesh.

“Ajo që është ndryshe këtë vit është se vendi i ngjarjes është Las Vegas. Stadiumi ka vetëm 65,000 vende, që është relativisht pak. Caesars Superdome, stadiumi i futbollit në New Orleans, ofron hapësirë për mbi 80,000 spektatorë. Super Bowl në fakt duhej të zhvillohej atje këtë vit. Por për shkak se liga e rregullt u zgjat me një ditë lojë, gjithçka u shty me një javë. Historia për Taylor Swift dhe të dashurin e saj Travis Kelce sigurisht që luan një rol”, ka thënë redaktori i biznesit të SRF, Niklaus Rigert.

Si përfiton ekonomia amerikane nga Super Bowl?

“Në Las Vegas, për shembull, çmimet e hoteleve janë jashtëzakonisht të larta gjatë fundjavës, dhe aeroportet janë gjithashtu me kapacitet të plotë. Shumica e audiencës nuk udhëton vetë në Las Vegas, por e shikon lojën në shtëpi në televizion. Kjo përfshinte shumë rituale, veçanërisht ngrënien dhe pirjen. Shifrat e shitjeve për birrën, patatet e skuqura dhe kokoshkat janë jashtëzakonisht të larta këtë fundjavë”, shpjegon Rigert.

Pse reklamat e Super Bowl janë më të shtrenjtat në botë?

Rigert ka thënë se nga njëra anë, çmimi rekord për sekondë reklamimi është sigurisht për shkak të numrit të madh të njerëzve që shikojnë Super Bowl. Përveç kësaj, kjo është një situatë shumë e veçantë për reklamat.

“Shumë shikues e shikojnë ngjarjen kryesisht për shkak të reklamave dhe jo përkundër saj. Nuk ka pothuajse askund tjetër sot që të ketë kaq shumë vëmendje për reklamat. Spote janë përkatësisht të shtrenjta për t’u prodhuar”, ka shtuar tutje ai.