Lajme

Turistët e huaj ‘pushtojnë’ vendpushimet e skive zvicerane

Vendpushimet e skive zvicerane po mbushen me vizitorë nga vende të tjera pasi kufizimet këtu janë më të relaksuara se kudo tjetër.

Markus Berger nga Switzerland Tourism thotë se një sondazh që ata kryen konfirmoi se shumë vizitorë po vijnë sepse rregullat janë të ndryshme.

Numri i vizitorëve është i qartë vetëm duke parë veturat. Shumë prej tyre janë të regjistruar në Gjermani ose Austri, sipas Klaus Nussbaumer nga kompania e ashensorëve Pizol në Glarus. Ai thotë se numrat janë kthyer në nivelet para pandemisë.

Nuk janë vetëm vizitorë nga vendet fqinje – ka shumë nga Holanda dhe Belgjika, shkruajnë mediat zvicerane, përcjell albinfo.ch.

Në rajonet frëngjishtfolëse, britanikët janë gjithashtu shumë të zakonshëm. Për shkak se Franca kishte kontrolle të rrepta për njerëzit që vinin nga MB deri vonë, shumë prej tyre rezervonin në Zvicër.

Shifrat sugjerojnë se jozviceranët përbëjnë 80% të klientëve në disa resorte.


LAJME INTERESANTE NGA INTERNETI