Lajme

Turizmi zviceran, perspektiva të mira pas lehtësimit

Heqja e shumicës së kufizimeve shëndetësore është një tjetër shenjë pozitive për industrinë dhe jep shpresë se klientët e huaj do të kthehen

Perspektivat për turizmin zviceran po përmirësohen. Pas një fillimi të mbarë të sezonit të dimrit në male, heqja e shumicës së kufizimeve sanitare është një tjetër shenjë pozitive për industrinë dhe jep shpresë se klientët e huaj do të kthehen, edhe nëse numri i tyre është ende më i ulët se para krizës. “Zvicra është një nga vendet e para evropiane që ka braktisur masat shëndetësore kaq shpejt dhe kjo sugjeron një rritje të frekuentimit të turistëve nga tregjet e afërta dhe të largëta”, tha një zëdhënës i Valais Promotion, duke shpresuar që turistët e huaj të inkurajohen të kthehen, shkruan TicinoNews, transmeton albinfo.ch.

“Pjesëmarrje e mirë”

Përfundimi i testeve dhe karantinave të detyrueshme është një lajm i mirë, i cili shton një “bilanc të parë tashmë shumë pozitiv të këtij sezoni dimëror”. Lokalitetet Valais shënuan “një pjesëmarrje të mirë”, turistët zviceranë dhe evropianë, veçanërisht nga Franca, Gjermania, vendet e Beneluksit dhe Mbretëria e Bashkuar, ishin të pranishëm që nga festat e fundvitit.

I favorshëm

“Moti i mrekullueshëm i janarit lejoi pjesëmarrje të shkëlqyer, duke përfshirë Remontées Mécaniques Valaisannes,” shtoi zëdhënësi. Të ardhurat e tyre janë rritur me rreth 47% që nga fillimi i dimrit në krahasim me 2020/2021 dhe me 20% krahasuar me mesataren e pesë viteve të fundit. Tendenca pozitive pritet të vazhdojë edhe në muajt në vijim, ku agjencitë imobilare të specializuara për apartamente pushimi raportojnë një rritje të prenotimeve me gati një të katërtën krahasuar me një vit më parë. Për muajin mars dhe prill, rezervimet janë dyfishuar në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, transmeton tutje albinfo.ch.

“Një lehtësim”

Për fshatrat e pushimeve të Rekës, heqja e certifikatës është një “lehtësim i madh” si për stafin ashtu edhe për mysafirët, tha për agjencinë AWP Damian Pfister, Shefi i Reka Holidays. Kushtet e kornizës janë “përmirësuar ndjeshëm” dhe kjo duhet të ketë një efekt pozitiv në kërkesë.

Rikthimi i vizitorëve të huaj

Lehtësimi është pritur “mirë” nga sektori i ashensorëve, sipas një zëdhënësi të shoqatës tregtare. Megjithatë, numri i vizitorëve në rajonet malore ndikohet më shumë nga kushtet e motit dhe borës: “masat mbrojtëse luajnë vetëm një rol të vogël në vendimin e mysafirëve për të ndërmarrë aktivitete sportive ose për të shijuar natyrën në male”. Vitin e kaluar pjesa e mysafirëve vendas u rrit ndjeshëm, por kthimi i vizitorëve të huaj po ndjehet: këtë dimër numri i tyre është rritur ndjeshëm, shpjegoi zëdhënësi, duke shtuar se “politika e qëndrueshme dhe e qartë me të cilën Zvicra menaxhoi pandeminë sigurisht që ndihmon në këtë aspekt”.

Në janar nuk kishte asnjë udhëtim

“Rivendosja e lirisë së udhëtimit është e rëndësishme për të gjithë sektorin, edhe nëse nuk mund të flasim ende për një rikuperim të plotë në tregjet e largëta, si Kina”, tha një zëdhënës i Hotelleriesuisse. “Ne mund të vlerësojmë se kërkesa do të rritet, por është ende herët për të përcaktuar sasinë e efektit.” Numri i netqëndrimeve në bujtinat e të rinjve në janar ishte “nën pritjet” për shkak të anulimeve të udhëtimeve shkollore dhe grupore, sipas një zëdhënësi të shoqatës që i përfaqëson ata. Rezervimet në shkurt dhe mars janë përkundrazi në të njëjtin nivel si para shpërthimit të pandemisë, pra “shumë të kënaqshme”.