Lajme

Udhëtimi me tren Gjermani-Zvicër vazhdon të jetë i ndërprerë për shkak të motit

Reshjet e dendura të borës së fundjavës kanë ndërprerë qarkullimin hekurudhor në shumë vende në Zvicër.

Por, edhe pse shumica e trenave brenda Zvicrës tani qarkullojnë kryesisht sipas orarit, trafiku drejt dhe nga Gjermania ende nuk është rikthyer.

Sipas hekurudhave kombëtare zvicerane (SBB), shërbimet në distanca të gjata të Deutsche Bahn janë pezulluar aktualisht në zonën e madhe të Mynihut dhe në rrugët e mëposhtme:

Mynih – Lindau/Cyrih

Shtutgart – Singen/Cyrih

Sipas shërbimit zyrtar të motit MeteoSchweiz, “këto ditë të para të dhjetorit mbeten shumë të paqëndrueshme me reshje të shumta të shoqëruara me një ftohje shumë të theksuar. Në këtë kontekst, akumulimet e borës do të jenë mjaft të konsiderueshme në Alpe, veçanërisht në drejtim të Zvicrës lindore”, shkruan The Local.